Read Time:1 Minute, 6 Second

Ilustračná fotka z osláv oslobodenia Bratislavy 1945

Redakcia

Foto – VHÚ

Predsedníctvo ÚR SZPB širšie debatovalo o prebiehajúcich či pripravovaných oslavách 77. výročia oslobodenia našej vlasti od fašizmu. Prítomní sa zhodli, že v súčasnej medzinárodnej situácii otázka neznie tak, či ich organizovať alebo nie, no ako. Odporúča sa to ponechať na miestne pomery.

Niekde existujú tradície i súčasná vôľa usporiadať pietne akty na širšej báze v spolupráci s miestnou verejnou správou a s ostatnými združeniami, inde na to SZPB pôjde samostatne, bez politikov a zahraničných diplomatov – napríklad bratislavská organizácia 4. apríla už tretí rok na Slavíne. Ako budú vyzerať ústredné oslavy v Bratislave a Liptovskom Mikuláši, dnes zrejme ešte nik nevie…

Pokiaľ ide o prejavy hrubého vandalizmu či o organizovanie petícií na likvidáciu pomníkov a názvov ulíc spätých s Červenou armádou, bývalý partizán Karol Kuna sa spýtal, koho tým chcú títo pochybní iniciátori dehonestovať? Veď z 22,6 milióna sovietskych vojakov, ktorí padli na frontoch 2. svetovej vojny, bolo 9 miliónov Ukrajincov! Na Slovensku našlo svoj hrob vyše 65-tisíc Červenoarmejcov, a nik donedávna nerozoznával, kto z akej pôvodnej sovietskej republiky pochádzal. Aj na Slavíne sa môžeme nad menami na náhrobníkoch iba dohadovať, kto bol Rus, kto Ukrajinec, Bielorus alebo sa narodil hoci v Kazachstane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.