Read Time:1 Minute, 0 Second

Prezident Vučić pred odhalenou tabuľou

Branislav Balogh

Foto – Jadranka Ilič

Vo štvrtok 21. apríla staronový prezident Aleksandar Vučić v Belehrade odhalil pamätnú tabuľu, pripomínajúcu obete koncentračného tábora Staro Sajmište (Stará tržnica) a komplex Jasenovac.

Ako pripomína balkaninsight tábor sa nachádzal neďaleko rieky Sáva a bol v prevádzka v rokoch 1941 – 1945. Formálne spravoval tábor bábkový Slobodný štát Chorvátsko, no fakticky bol pod kontrolou jednotiek Waffen-SS. Dnes máme zdokumentovaných 17 016 obetí Judenlager Semlin, smutne skonštatoval prezident. Išlo o 10 tisíc Srbov, 7 000 Židov a cca. 60 Rómov, ktorí boli v tábore v rokoch 1941 – 1942 zomreli. Išlo o súčasť komplexu tábora Jasenovac v ktorom zahynulo podľa odhadov 80 – 100 tisíc ľudí. Nejestvuje normálne prebudenie sa z tejto nočnej mori, pretože tá je našou pamäťou zdôraznil podľa portálu rtrs.tv prezident.

Pripomenul, že miesto cez ktoré predvojnové výdobytky techniky prichádzali do domácností spolu s civilizovanosťou sa zmenilo na miesto ohavného barbarstva.  Keďže 21. 4. je národným Dňom obetí holokaustu, genocídy a ďalších obetí fašizmu v 2. Svetovej vojne, prezident Srbska položil spolu prezidentom Národného zhromaždenia (parlamentu) Ivicom Dačićom, ministrami, zástupcami pravoslávnej cirkvi, židovskej a rómskej komunity veniec k neďalekému pamätníku  tábora Staro Sajmište.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.