Read Time:2 Minute, 7 Second

Braňo Ondruš

Budúci utorok očakávajte v parlamente veľký harmatanec. Vodca slovenských neonacistov sa bude biť o zotrvanie v poslaneckej lavici. Najvyšší súd totiž Mariána Kotlebu odsúdil za úmyselný trestný čin, čo podľa ústavy znamená zánik poslaneckého mandátu. Lenže „vodca“ sa začal hrať so slovíčkami a tvrdí, že súd mu úmysel nedokázal. A navyše mu výkon trestu podmienečne odložil. Takže sa naďalej považuje za poslanca NR SR a v utorok príde „do práce“, akoby sa nechumelilo. Ústavní právnici si myslia pravý opak, ale môžeme si byť istí, že Kotleba sa ich názorom riadiť nebude. Nuž, uvidíme, či ho nahradí na pohľad jemná slečna, ktorej nenávistné stanoviská na internete pokojne zatienia aj šéfa ĽSNS.

Oveľa dôležitejšie je, že súd definitívne potvrdil, že Kotleba prejavoval sympatie k (neo)nacizmu, hoci je to miernejší verdikt, než predošlé rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Pre budúcnosť už nebudú môcť policajti, prokurátori ani sudcovia špekulovať, či používanie symbolov vrátane čísiel 14 a 88 je v súlade so zákonom. Prešpekulovaná propagácia neonacizmu a neofašizmu by mala dostať ďalšie rany. Aktuálne polícia vyšetruje násilníka Mariána Magáta, ktorého, dúfajme, tiež čaká čo najtvrdší trest.

Zjemnenie trestu pre Kotlebu však o. i. znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať problém o necelé dva roky opäť viesť parlamentnú kandidátku ĽSNS. Ak by pôvodný trest znížili len na polovicu, v čase budúcich volieb by stále sedel za mrežami. Vyzerá to, akoby senát najvyššieho súdu presne zohľadňoval, kedy budú najbližšie voľby do NR SR.

Bez ohľadu na to, ako sa skončí Kotlebov „hrdinský“ boj za zotrvanie v parlamente budúci týždeň, takýto „náckovia“ nemajú v ňom čo hľadať. Lenže dôležité je, aby ich z najvyššieho zákonodarného zboru nemuseli vyháňať sudcovia a sudkyne. Kotleba možno teraz naozaj o mandát príde, ale strata príjmu mu rozhodne nehrozí, lebo osobne ovláda všetky stranícke peniaze. Navyše, ak nebude sedieť v poslaneckej lavici, bude mať veľa času, aby chodil po Slovensku, rozsieval nenávisť, šíril svoje hnusné zvrátenosti a usiloval sa obhájiť účasť ĽSNS v parlamentnej politike.

Našou úlohou bude nedovoliť, aby sa mu tento zámer podarilo naplniť. Nacistov musia vyhnať z parlamentu voliči, nie súdy. Ľudí musíme presvedčiť, že pohrobkovia „Slovak staatu“ nie sú alternatívou, ale hrozbou pre riešenie spoločenských problémov. A je jedno, ako „prijateľne“ sa tvária, ako zmierňujú rétoriku, či dokonca prezliekajú kabáty. Historicky prvý poslanec NR SR odsúdený za neonacistické konanie síce založil novú stranu, ale nepredstavuje žiadnu zmenu. Republika je len  HSĽS v rúchu baránka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.