Read Time:1 Minute, 0 Second

Obeťami vandalizmu sa stali pomníky oslobodteľom vo viacerých východoeurópskych krajinách.

Braňo Ondruš

Foto – ČT

Česká televízia na svojom spravodajskom kanáli a webe ČT 24 informuje o prípadoch vandalizmu proti pomníkom venovaným Červenej armáde. Vojenský historik, šéf Pamätníka Lidice Eduard Stehlík takéto prejavy kritizuje.

V Přibyslavi vedenie mesta uložilo do depozitára pieskovcový pamätník obetiam oboch vojen: stojí na ňom vojak na blokovom podstavci s reliéfmi troch československých legionárov a partizánov. Pomník najskôr ktosi opakovane zakrýval ukrajinskou vlajkou. Keď mesto zabalilo sochu do ochranného obalu, ani ten nevydržal. Radnica sa obávala poškodenia pamiatky a rozhodla sa ju radšej uložiť do depozitára.

V Kuřime zasa pamätník vojakom Červenej armády posprejovali, obce ho potom nechala vyčistiť. Na pomník červenoarmejcov na Moravskom námestí v Brne niekto namaľoval srdce v národných farbách Ukrajiny, modrej a žltej.

Podľa Eduarda Stehlíka „každý, kto niečo také robí, by si mal uvedomiť, že množstvo pamätníkov alebo vojnových hrobov je venovaných vojakom Červenej armády, z ktorých veľmi podstatnú časť tvorili Ukrajinci, teda otcovia a dedovia tých, ktorí tam teraz bojujú proti ruskej agresii.“  Podľa neho žiaľ „ľudia majú relatívne krátku pamäť a mnohé veci postupne zmiznú a zostane len to, čo sme zažili alebo zažívame v súčasnosti.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.