Read Time:2 Minute, 7 Second

Predseda OblV SZPB Bratislava Martin Krno sa prihovoril zástupu účastníkov spomienky na oslobodenie Bratislavy.

Branislav Balogh

Fotografie – autor

Napriek tvrdeniu primátora Matúša Vallu, že Bratislava tohto roku pietnu spomienku na svoje oslobodenie nezorganizuje, 4. apríla si na Slavíne 77. výročie tejto historickej udalosti pripomenuli členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Na slávnostnom akte, ktorý tentoraz prebiehal bez vztýčených zástav, sa zúčastnili aj viacerí členovia Klubu NS na čele s jeho predsedom Jozefom Lysým, ako i riaditeľ Inštitútu A.S.A. Martin Muránsky. Zúčastnili sa rôzne skupiny obyvateľov. Okrem členov KSS pod vedením Jozefa Hrdličku nechýbali bývalí politici Ján Čarnogurský či Peter Marček, ktorí prišli aj s hlúčikmi svojich stúpencov.

Na pokojný priebeh osláv dozeral tucet policajtov z OR PZ v Bratislave a rovnakí počet z poriadkovej jednotky z OR PZ v Michalovciach. Pokojný priebeh bol len na niekoľko minút narušený skupinkou slovne napádajúcou aktivistov z iniciatívy Mier Ukrajine. Tí svojim transparentom Ukrajine mier, vyvolali nevôľu zo strany niekoľkých účastníkov.

Nebol každý Ukrajinec banderovec

V porovnaní s minulými pandemickými rokmi sa na pietnom mieste zhromaždilo množstvo antifašistov a ľudí vážiacich si veľké obete Červenej armády. Nechýbali medzi nimi ani priami účastníci bojov za oslobodenie, bývalí partizáni Karol Kuna a Anna Bergerová.

Predseda OblV SZPB Bratislava Martin Krno vo svojom príhovore zdôraznil nevyhnutnosť rozlišovať hrdinskú minulosť spred vyše siedmich desaťročí so súčasnou inváziou ruských vojsk na Ukrajine. Upozornil na hrdinstvo príslušníkov všetkých národov Sovietskeho zväzu, vrátane Ukrajincov, ktorých v boji za slobodu spod fašizmu padlo až okolo 9 miliónov. „Nie je pravda, že každý Ukrajinec bol banderovec, ako nám to ktosi podsúva,“ zdôraznil Krno.
 

Minúta ticha za všetky nevinné obete

Za potlesku prítomných odsúdil poškodzovanie pomníkov tými, čo znevažujú nielen pamiatku Rusov, ale aj Ukrajincov, Bielorusov a ostatných červenoarmejcov, ktorí obetovali svoje životy pri oslobodzovaní našej vlasti. V tejto súvislosti ocenil promptné vyčistenie „veľkého“ Slavína od následkov vandalizmu spoločnosťou Marianum a Malého Slavína Mestskými lesmi Bratislava. Na záver Martin Krno vyzval prítomných, aby si uctili minútou ticha nevinné obete všetkých vojen za posledných 85 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.