Read Time:50 Second

Ukrajinský veľvyslanec v NSR Andrij Meľnyk.

Braňo Ondruš

Foto – Twitter

Nemecká vláda zostala v šoku z reakcie ukrajinského veľvyslanca na koncert solidarity Berlínskej filharmónie. Andryj Meľnik pozvanie naň odmietol s komentárom, že na ňom vystupujú „len ruskí sólisti, žiadni Ukrajinci,“ na miesto toho, aby ocenil ich účasť na podujatí s jasným posolstvom.

Koncert pritom otvoril nemecký prezident, podľa ktorého bola účasť umelcov z rôznych krajín „potvrdením slobody a mieru“. Vyhlásil, že „nesmieme dovoliť, aby nenávisť (ruského prezidenta Vladimira) Putina sa stala nenávisťou rozdeľujúcou ľudí a jednotlivcov, a nesmieme dovoliť rozdeľovať ani našu spoločnosť.“

Meľnyk na sociálnej sieti Twitter ešte pred koncertom napísal: „Urážka. Prepáčte, nezúčastním sa.“ A na fotke pozvánky zakrúžkoval meno klaviristu Jevgenija Kissina a baritonistu Rodiona Pogossova. Dokonca mu prekážalo aj zaradenie diela Dmitrija Šostakoviča.

Prezidentova hovorkyňa Cerstin Gammelinová v reakcii poukázala na to, že centrom programu bol významný ukrajinský hudobný skladateľ Valentyn Silvestrov, ktorý vo veku 84 rokov musel kvôli ruskému útoku utiecť z vlasti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.