Read Time:2 Minute, 2 Second

Ján Rohár

Fotografia – PZ SR, turistický portál vypadni.sk

Takéto slová použil predseda Oblastnej organizácie SZPB Nové Mesto nad Váhom Kamil Krištofík na okomentovanie poškodenia národnej kultúrnej pamiatky – pamätníka a pietneho miesta osloboditeľov z Červenej armády v osade Grúň v obci Nová Bošáca.

Druhý najväčší pamätník osloboditeľom v okrese Nové Mesto nad Váhom sa stal najnovšou obeťou vlny kvázi solidarity s Ukrajinou.  Tej už padli za obeť pamätníky na Slavíne, Malom Slavíne, vo Svidníku či v Košiciach. Prejavy vandalizmu sa nemôžu považovať za prejavy solidarity s Ukrajinou, ale za prejavy podpory násilia a neofašizmu.

  Kamil Krištofík na margo vandalského útoku pripomenul, že veľkú časť vojakov, ktorí zahynuli v ťažkých bojoch v Bošáckej doline tvorili Ukrajinci.  Pamätník je postavený priamo na mieste, kde boli v roku 1945 silno opevnené nemecké vojská, ktoré kryli ústup na moravskú stranu. Celkovo v bojoch na Veľkom i Malom Lopeníku a Bošáckej doline zahynulo okolo 600 vojakov Červenej armády. Vandali si pravdepodobne pamätník nevybrali náhodou. 

Nachádza sa na vyhľadávanom turistickom mieste, neďaleko je vyhliadková  veža a pravidelne v oblasti uskutočňujú lety na rogale. Samotný pamätník bol len pomerne nedávno, pri príležitosti 60.výročia oslobodenia zrekonštruovaný a to aj za významnej finančnej pomoci ruského veľvyslanectva. Každoročne sa na mieste v septembri organizujú veľké oslavy s účasťou zástupcov pravoslávnej cirkvi z Piešťan.  Napriek tomu, že súčasťou vandalského útoku bolo aj popísanie pamätníka nápisom v ukrajinčine „Sláva Ukrajine“, Kamil Krištofík si nemyslí, že páchateľmi musia byť automaticky Ukrajinci.

„Máme v regióne veľa pomýlených ľudí“, povedal s tým, že sa OblV bude snažiť o čo najskoršie vyčistenie pamätníka. Spoľahnúť sa môže aj na pomoc svojho mladého aktívneho člena OblV Michala Barteka, ktorý na incident okamžite zareagoval na sociálnej sieti a ponúkol materiálnu a finančnú pomoc pri odstraňovaní škôd. Okrem toho prisľúbil aj odmenu 200 € za poskytnutie informácií, ktoré by viedli k nájdeniu páchateľov tohto podľa jeho slov ohavného činu. Vandalský čin vyšetruje aj polícia, ktorá rovnako vyzýva občanov, ktorí videli v čase od 8:30 hod. dňa 22.03.2022 do 18:00 hod. 23.02.2022 pohybovať sa podozrivú osobu alebo osoby v okolí národnej kultúrnej pamiatky, aby okamžite kontaktovali políciu a poskytli jej informácie.     

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.