Read Time:59 Second

Branislav Balogh

Z 13. na 14. februára si Drážďany pripomenuli 77. výročie zbombardovania mesta. Predsedníčka nemeckého parlamentu Bärbel Basová (SPD) skonštatovala, že si tento čin politici musia pripomínať znova a znova. Pri bombardovaní podľa expertov prišlo o život 25-tisíc ľudí, zväčša civilistov a nálet spôsobil závratnú deštrukciu hodnotných stavieb. Na cintoríne Nordfriedhof si ich pamiatku spolu s primátorom Drážďan a ďalšími politikmi uctila položením vencov. 

Zatiaľ čo demokratickí politici myslia pri tom na poučenie z nacistickej minulosti, neonacisti výročie využívajú na je ospravedlňovanie. Smrť obyvateľov Drážďan stavajú do roviny s vražednými praktikami nacistov. Nálety na Hitlerovo Nemecko dokonca nazývajú bombardovací holokaust (Bombenholocaust).

Tento rok mestom pochodovalo 500 až 800 stúpencov neofašizmu, neonacizmu a krajnej pravice. Na čele stáli politici extrémistických strán Pravica (Die Rechte) a Tretia cesta (Dritter Weg). Proti ich akcii sa postavili miestni antifašisti, ako aj bežní občania. Podľa nemeckého rozhlasu sa približne 3-tisíc ľudí zapojilo do manifestácie za mier a toleranciu. Polícia použila proti týmto demonštrantom slzný plyn a predviedla tri osoby.

Nevraživosť zo strany extrémistov pocítili aj členovia internetovej redakcie vue.critique, ktorých hlúčik protestujúcich najprv častoval vyhrážkami, aby prestali podujatie zaznamenávať, následne ich napadli aj fyzicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.