Read Time:1 Minute, 46 Second

Braňo Ondruš

Foto – archív redakcie


Slovenský zväz protifašistických bojovníkov preukázal svoju spoločenskú silu a zabránil vzniku pietneho miesta neonacistov. Bol prvou organizáciou, ktorá verejne vyzvala poslancov mestského zastupiteľstva v Bytči, aby nepredali zvyšok rodného domu Jozefa Tisa človeku, ktorý v ňom chcel zriadiť oslavnú expozíciu klérofašistického štátu.

Neskôr sa k iniciatíve pripojili ďalšie organizácie a v deň rokovania zastupiteľstva aj ministerka kultúry Natália Milanová. Dva dni po našom vyhlásení, ktoré zverejnili mnohé slovenské médiá, vrátane verejnoprávnej televízie i rozhlasu, a dva dni pred vyhlásením ministerky už mestská rada neodporučila predaj. A samotný žiadateľ Pavol Demjanič svoju žiadosť deň pred zasadaním radšej stiahol.

Primátor vyhlásenie privítal

To, že naše vyhlásenie malo rozhodujúci vplyv dokazuje reakcia primátora Miroslava Minarčíka, ktorý návrh na predaj predkladal. Zdôvodnil ho havarijným stavom budovy, na riešenie ktorého mesto nemá peniaze. Zarazili nás však jeho ľahostajné slová k histórii tzv. Slovenského štátu: „Ja som vtedy nežil, neviem posúdiť všetky aspekty.“ Pritom SMER–SD, ktorý Minarčíka nominoval, sa hrdo hlási k tradícii odboja a SNP a nemá problém „posúdiť všetky aspekty“ klérofašistického režimu Jozefa Tisa, hoci jeho predstavitelia tiež „vtedy nežili“.


Vyhlásenie SZPB však primátor privítal a poďakoval sa za výzvu premiérovi a ministerke kultúry, aby finančne pomohli mestu zriadiť odborne spravované mestské múzeum: „Veľmi si vážim aktivitu členov SZPB, aby mestu pomohli zriadiť v uvedených priestoroch múzeum.“

Zasa len prázdne slová

O to viac zaráža, ale neprekvapuje, že ministerka Milanová síce s krížkom po funuse vydala vyhlásenie proti predaju, ale nereagovala na výzvu SZPB. Pritom práve ona má peniaze na podporu múzeí a zhruba 100-tisíc eur, ktoré Bytča potrebuje, je len zlomkom toho, čo vláda „ušetrila“ radikálnym znížením príspevku na činnosť SZPB.

 Sme hrdí na náš zväz a vítame snahu primátora definitívne vyriešiť problém rodného domu J. Tisa rokovaním s P. Demjaničom, ktorý už vlastní jeho polovicu. Ale ministerka kultúry sa nemôže alibisticky obmedziť na pár medializovaných riadkov. Vyhlásenia sú nástrojom občianskych združení, Milanová je členkou vlády, disponuje kompetenciami a financiami. Po jej slovách musia nasledovať činy. Ak si s tým nevie poradiť, mohla by požiadať ministra Naďa. Najvýznamnejšieho múzea o období 2. svetovej vojny sa už takto zbavila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.