Read Time:1 Minute, 45 Second

Rodný dom Adolfa Hitlera v hornorakúskom mestečku Braunau.

Adam Šumichrast, historik

Foto – archív redakcie

Podobne, ako nedávno v Bytči, aj v susednom Rakúsku, rodisku Adolfa Hitlera, dlho riešili obdobný problém. V mestečku Braunau, kde sa v apríli roku 1889 narodil, rozhodovali, ako naložiť s jeho rodným domom dlhé desaťročia. V roku 1952 ho vrátili pôvodným majiteľom a následne slúžil ako mestská knižnica, technická škola či ako denný stacionár pre zdravotne postihnutých.

Starosta Gerhard Skiba sa v apríli 1989, dva týždne pred stým výročím Hitlerovej smrti, chopil iniciatívy a pred budovu umiestnil pamätný kameň pripomínajúci obete druhej svetovej vojny. Vyrobili ho zo žuly z kameňolomu pri nacistickom koncentračnom tábore Mauthausen a je na ňom vyryté Für Frieden, Freiheit und Demokratie. Nie wieder Faschismus. Millionen Tote mahnen. Za mier, slobodu a demokraciu. Už nikdy fašizmus. Milióny mŕtvych nám to pripomínajú.

Neutralizácia rodného domu

Od roku 2011 ostala budova opustená. V roku 2014 sa rakúske centrálne úrady rozhodli v nej zriadiť Dom zodpovednosti, múzeum zamerané na Hitlerove zločiny počas existencie tretej ríše. Následne však komisia menovaná vládou odporučila jej demoláciu. Plán bolo potrebné dotiahnuť po legislatívnej stránke.

Parlament síce schválil zákon o vyvlastnení domu od jeho poslednej súkromnej majiteľky, ale minister vnútra Wolfgang Sobotka vyloboval nahradenie pôvodnej budovy úplne novou stavbou. V júni 2020 predstavili tzv. neutralizáciu rodného domu vojnového zločinca. Po jeho prestavaní by mala vzniknúť policajná stanica, ktorej dokončenie naplánovali na začiatok budúceho roka.

Dostatočné riešenie?

Rakúski politici si od „neutralizácie“ sľubujú to, že miesto už nebude lákať neonacistov. Dokonca sa uvažuje aj o presune pamätného kameňa do Viedne či inej časti Braunau, s čím však všetci nesúhlasia. Niektorým miestnym obyvateľom sa nevidí ani vybudovanie policajnej stanice, privítali by užitočnejšie využitie, napr. v rámci sociálnych služieb.

V každom prípade, toto mestečko ležiace na rakúsko-nemeckej hranici zostane navždy zapísané ako Hitlerove rodisko. „Ľudia vedia, kde sa dom nachádza, a nájdu ho, či má modrú alebo žltú fasádu, či má strechu s jedným alebo dvoma štítmi,“ povedal Georg Bachleitner, riaditeľ cestovného ruchu v Braunau. „Zostane rodiskom a ľudia ho budú chcieť stále vidieť.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.