Read Time:1 Minute, 33 Second

Vyhlásenie českého prezidenta Miloša Zemana

Ruská federácia zaútočila na Ukrajinu. Ide o akt nevyprovokovanej agresie, ktorý treba dôsledne odsúdiť, a to nielen slovami, ale tiež činmi. Mám rád ruskú kultúru, vážim si obete ruského ľudu v druhej svetovej vojne, ale to neznamená, že budem súhlasiť s tým, aby na území suverénneho štátu bez vyhlásenia vojny vstúpila cudzia armáda.

Preštudoval som si podrobne prejav prezidenta Putina z dnešného rána a odpoviem naň jedinou vetou. Domnelé či skutočné chyby, ako bolo bombardovanie Juhoslávie alebo vstup do Iraku, nemôžu byť ospravedlnením chýb vlastných. Rusko sa týmto činom dopúšťa zločinu proti mieru.

Zločin proti mieru

Pred niekoľkými dňami som povedal, že Rusi nie sú blázni a že na Ukrajinu nezaútočia. Priznávam, že som sa mýlil. Iracionálne rozhodnutie vedenia Ruskej federácie spôsobí výrazné škody samotnému ruskému štátu. Domnievam sa, že je načase siahnuť k oveľa tvrdším sankciám, než boli pôvodne plánované, a mám tým na mysli predovšetkým sankcie v oblasti takzvaného SWIFTu, čo je medzinárodná banková či finančná sieť, ktorá by znamenala vyradenie Ruskej federácie z platobného styku. Šialenca treba izolovať a nebrániť sa voči nemu iba slovami, ale konkrétnymi opatreniami.

Nezmierime sa s agresiou

Chcel by som našich občanov vyzvať k pokoju. Chcel by som vyjadriť plnú podporu Ukrajine, jej vedeniu a jej ľudu. Verím, že sa situácia upokojí, lenže nie zbabelým kompromisom, ale rozhodnou reakciou proti agresorovi. Hlboko ľutujem, že k tomu dochádza, ale musíme sa správať ako statoční  ľudia, ktorí sa vo vlastnom záujme s agresiou nezmieria.

Jedna z našich poslankýň vystúpila s návrhom, aby som udelil najvyššie české vyznamenanie ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a ja som sa rozhodol tomuto návrhu vyhovieť. Pretože ukrajinský prezident prejavil odvahu a statočnosť a hoci mu Spojené štáty ponúkli evakuáciu, zostal v hlavnom meste svojej krajiny, odkiaľ riadi jej obranu.

Medzititulky Bojovník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.