Read Time:59 Second

FIR je „veľvyslancom mieru“. Stojíme za mierom bez vojny! Preto FIR odsudzuje ruskú vojenskú akciu na území Ukrajiny. Ako sme zdôraznili v našom poslednom bulletine, vojenskú eskaláciu nevnímame ako riešenie sporov medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou v súvislosti s konfliktom na Donbase.

Aj keď je vojenská akcia obmedzená na útoky proti vojenskej infraštruktúre, my ako Medzinárodná zastrešujúca organizácia nemôžeme takúto akciu tolerovať. Naďalej sa zasadzujeme za to, aby sa táto vojenská akcia okamžite zastavila. Riešenie možno a musí byť nájdené len prostredníctvom rokovaní za účasti štruktúr OBSE.

Táto situácia opäť zdôrazňuje v celej svojej dramatickosti:

Ktokoľvek chce deeskaláciu situácie, musí sa vrátiť k opatreniam na budovanie dôvery (ako je dohoda o otvorenom nebi), zásadám zakladajúceho aktu NATO-Rusko z roku 1997 a k skutočným zmluvám o obmedzení zbrojenia a odzbrojení, ktoré Spojené štáty jednostranne ukončili.

V tejto situácii nie sú potrebné vojenské útoky proti Ukrajine alebo na druhej strane opätovné vyzbrojovanie Ukrajiny, ale diplomacia, spoločná bezpečnostná architektúra a rozpoznateľná vôľa na odzbrojenie.

FIR a jej členské federácie už pred niekoľkými rokmi vzniesli požiadavku na novú politiku détente. Je to aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým. Mierové sily vo všetkých európskych krajinách sa za to musia verejne postaviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.