Read Time:1 Minute, 20 Second

Veniec k pomníku zavraždeným v Mauthausene a Melku položili (sprava) predseda Zväzu Pavol Sečkár, odbojárka Anna Bergerová a predseda OblV SZPB v Bratislave Martin Krno

Martin Krno

Bratislavskí odbojári nemohli ani v čase pretrvávajúcej pandémie upustiť od tradičného pietneho aktu pri pomníku venovanom obetiam nacistickej zvole, ktoré zahynuli pred 77 rokmi pri Melku a v Mauthausene.

Začiatkom roka 1945 Tisova vláda odovzdala gestapu niekoľko stovák politických väzňov, ilegálnych pracovníkov, odbojových dôstojníkov, významných účastníkov SNP, ale aj sovietskych a francúzskych partizánov.

Následne ich v piatich transportoch odvliekli do koncentračného tábora pri hornorakúskom mestečku Mauthausene.Prvý s 250 väzňami vypravili Nemci v spolupráci s domácimi kolaborantmi z Bratislavy 19. februára, pričom ich pri Melku rozstrieľali z lietadiel Spojencov, ktorí si mylne mysleli, že sa presúva konvoj Wehrmachtu. Posledný, piaty transport odchádzal z bratislavskej hlavnej stanice na Bielu sobotu 31. marca, teda štyri dni pred oslobodením mesta! Vyše stovky odbojárov po desaťdňovej strastilplnej ceste nahnali hneď v tábore smrti do plynových komôr.

Akt Mauthausen a Melk 17. 2. 2022 Martin Krno

Na podujatí sa zúčastnil aj predseda SZPB Pavol Sečkár, tajomník ÚR Viliam Longauer, niekdajšia partizánka Anna Bergerová a dcéra jedného zo zavraždených v Mauthausene Štefana Szabóa – zaslúžilá umelkyňa Terézia Kornošová-Szabová. S príhovorom vystúpil predseda OblV SZPB Martin Krno. O ďalšej etape obnovy pamätníka prítomných informoval predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov SZPB Ladislav Skrak.

Galéria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.