Read Time:1 Minute, 0 Second

Slavomír Fijalka

Foto: autor a Milan Kováčik

Členovia Klubu vojenskej histórie Nitra, Občianskeho združenia Pamäť histórie Oslobodenia a ZO SZPB Nitra – Horné Mesto sa zúčastnili 30. januára na 12-kilometrovom Pochod vďaky k oslobodeniu Čierneho Balogu.

Čestné salvy na partizánskom cintoríne, kde sa pochod začal

Pochod viedol od partizánskeho cintorína cez hory až k Pomníku obranných bojov. Podujatie sme spojili s kladením vencov k pamätníkom SNP a  zároveň so spomienkami na 77. výročia oslobodenia tejto rázovitej obce Červenou armádou 28. januára 1945. Organizátorom krásnej akcie bol starosta Čierneho Balogu František Budovec, miestni poslanci a OblV SZPB Brezno. Nechýbali na nej ani členovia tamojšieho turistického oddielu a mnoho obyvateľov obce.

Čestnú stráž pri Pomníku obranných bojov držali aj členovia KVH Nitra Marek Pastucha a autor článku (vpravo)

Na pozvanie starostu prišli aj tridsiati aktivisti KVH z ďalších miest – z Levíc, Trnavy, Prešova, Bardejova, Martina a Banskej Bystrice, vrátane predsedu Združenia KVH Tibora Deváta. Slávnostné príhovory pri pamätníkoch predniesol starosta Budovec. Členovia KVH zabezpečovali akty kladenia vencov s čestnou strážou a salvou na počesť padlých bojovníkov. Podujatie pokračovalo zapálením partizánskej vatry.

Starosta František Budovec (v červenej vetrovke) a rodák z Čierneho Balogu žijúci v Bratislave Jozef Vránsky, ktorý podujatie sponzoroval

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.