Read Time:1 Minute, 43 Second

Branislav Balogh

Foto – J. Pupala a redakcia


Na sklonku roka bol región Gemeru-Malohontu svedkom vyznamenania zo strany Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku. Pri príležitosti 77.výročia oslobodenia mesta Rim. Soboty prevzal  predseda ZO SZPB Čierny potok pplk. v. v. Jozef Pupala medailu MO RF Za zásluhy, za zachovávanie pamiatky na udalosti II. sv. vojny.

V zastúpení ministra obrany S. G. Šojgu mu ju odovzdal 1. tajomník veľvyslanectva RF v SR S. Nikitin. Keďže menovanému ÚR SZPB pri príležitosti životného jubilea udelila Medailu M. R. Štefánika 1. st., je vhodné priblížiť jeho činnosť.                                                                                                                                                      

Jozef Pupala je dlhoročným darcom krvi. Tú daroval viac než 175-krát, teda množstvo krvi zodpovedajúce jeho vlastnej hmotnosti. Okrem slovenských plakiet včítane Kňazovického, dostal v roku 2013 v Gorliciach poľské ocenenie Zaslúžilý čestný darca krvi 3. st. za viac než 6 l krvi darovanej v Poľsku.

Je horlivým propagátorom darcovstva krvi, o čom svedčí, že v rámci obce Čierny potok zorganizoval minulé leto už XVI. ročník odberu Slovanská kvapka krvi SNP. Ide o najvýznamnejšie podujatie ZO v Čiernom Potoku. Medzi SČK v Bardejove a PČK v Gorliciach inicioval spoluprácu v rámci podujatia Karpatská kvapka krvi. Na podujatí daroval krv aj diplomat I. taj. Veľvyslanectva RF v SR N. Ryžov. V roku 2005 inicioval založenie Duklianskej kvapky krvi na počesť Dukliansko-karpatskej operácie. Svoje sympatie k sociálnej činnosti ZO Č. Potok vyjadrila aj prof. Zoe Klusáková keď pristala nato, aby ZO niesla v názve meno jej otca generála Svobodu.                                                                           

Pokiaľ ide o samotnú ZO SZPB arm. gen. Ludvíka Svobodu, spriaznenosť obyvateľov s ideami a hodnotami SZPB možno ukázať na jej početnosti , patrí do nej vyše 50 % obyvateľov obce a bydlisko členov je rozpriestranené od Trutnova v ČR až po Trebišov.  Je pre našu ZO cťou, že o členstvo v nej žiadali aj verejne známe osobnosti, spomeniem významného pôdoznalca, prof. Juraja Hraška alebo bývalého župana Tibora Mikuša, dodal J. Pupala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.