Read Time:56 Second

Miroslav Gešper

Počas Dňa červených makov sa na najväčšom slovenskom cintoríne padlých v 1. svetovej vojne v obci Veľkrop uskutočnila pietna spomienková slávnosť. Na cintoríne je pochovaných viac ako 8 662 vojakov rôznych národností. Z množstva krov a sutín vznikla národná kultúrna pamiatka, ku ktorej vedie z obce náučný turistický chodník.

Podujatie sa začalo pri obecnom úrade, odkiaľ prítomní prešli v sprievode obcou až na vojnový cintorín a pokračovali pri pamätníku uprostred cintorína. Panychídu za obete vojny celebroval duchovný otec Dušan Skonc, správca pravoslávnej farnosti vo Veľkrope.

Po liturgickej časti nasledoval príhovor starostu Mariána Prokopiča, ktorý vo svojom prejave pripomenul nezmyselnú smrť tisícok ruských a rakúsko-uhorských vojakov. Taktiež spomenul proces náročnej osemročnej obnovy cintorína, na ktorom sa podieľalo množstvo dobrovoľníkov zo Slovenska i okolitých krajín. Ozrejmil aj to, že v najbližšom čase sa sprístupní obecná expozícia, ktorá nám podá svedectvo o prvom celosvetovom vojnovom konflikte.

Účastníkom pietneho podujatia sa prihovoril aj zástupca SZPB Stropkov Ján Uhrík a za Maticu slovenskú Lukáš Kaščák. Na podujatí nechýbalo ani viacero členov ZO SZPB Vranov nad Topľou 1.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.