Read Time:58 Second

Na vaše otázky odpovedá košický lekár MUDr. Ahmad Gharaibeh, PhD, MPH

Som už vo veku, kedy ľuďom začína robiť problémy osteoporóza. Dá sa jej nejako predchádzať a je možné rozpoznať jej nástup?

 Roman, Stará Ľubovňa

Pre osteoporózu je charakteristické zníženie pevnosti kostí, čo spôsobuje u danej osoby zvýšené riziko zlomenín. Je to ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšeniu lámavosti kosti. Preto sa jej ľudovo hovorí aj „tichý zlodej kostí“. Zvýšené odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nijako neprejavuje a osteoporóza vo svojich začiatkoch nebolí.

Osteoporóza dá o sebe včas vedieť formou osteopéniou. Tú považujeme za prvý stupeň osteoporózy.  Je to dobré upozornenie, že naše kosti sú už oslabené. Najlepším liekom na osteopéniu je pravidelný pohyb, ktorým sa posilňuje štruktúra kostí. Vhodné je plávanie, bicyklovanie, strečing, obyčajná chôdza. Druhým dôležitým pravidlom je prijímať dostatok vitamínov a minerálov, najmä vápnik, vitamín D, horčík a zinok. Ak sa u vás pri takejto terapii prejavujú vedľajšie účinky, treba prestať brat kyselinu ibandronovú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.