Read Time:1 Minute, 5 Second

Ján Rohár

Za symbol priateľstva medzi Slovenskom a Talianskom označil Alexandra Dubčeka taliansky minister zahraničných vecí Luigo Di Maio. Na slávnostnom zhromaždení pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia sa 24. novembra zúčastnil aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Di Maio vyzdvihol Dubčekovu angažovanosť v prospech pluralizmu a slobody. Úctu k tejto významnej politickej osobnosti Taliani prejavili už v roku 1988, keď jej Univerzita v Bologni udelila čestný doktorát z politológie, čím prelomila jeho vtedajšiu medzinárodnopolitickú izoláciu, o ktorú sa usilovala československá vláda.

Dubčekov prejav, ktorý odznel v aule Magne v Santa Lucia 13. novembra 1988 sa stal legendárnym.  Ako pre TASR spomínal spisovateľ Drahoslav Machala, keď Dubček po svojom prejave vyšiel na ulicu tak sa zastavila v Bologni doprava, ľudia vystupovali z autobusov, študenti zdvihli Dubčeka na plecia a nosili ho po meste.

Na podujatí nechýbal ani syn A. Dubčeka Pavol. Expremiér Romano Prodi a rektor univerzity Giovanni Molari privítali slovenskú delegáciu v tej istej miestnosti, kde Dubček pred 33 rokmi preberal čestný doktorát . „Je obohacujúce vidieť, že Taliansko si vzťah a sympatie k Alexandrovi Dubčekovi zachovalo dodnes,“  zdôraznil I. Korčok.  Ešte pred slávnostným podujatím položil veniec k buste v parku Alexandra Dubčeka v Bologni a navštívil výstavu fotografií „Alexander Dubček – symbol československej jari“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *