Read Time:4 Minute, 2 Second

Sídlo NATO v Bruseli.

Sofia Prétorová

Foto – Pixabay, MO SR, TASR

Po dlhých rokoch ministerstvo obrany nedalo nášmu zväzu na udržiavanie tradícií protifašistického boja ani euro. Minister Naď sa ani len neunúval vysvetliť, čo sa stalo napríklad minulému roku. Boj SZPB za Múzeum SNP však poskytuje viac, ako len tušenie.

Zväz ako každý rok žiadal dotáciu (22 200 €) na celoslovenské spomienkové oslavy SNP, výročia oslobodenia a Pamätného dňa hrdinov KDO – udalosti spojené s tradíciami, ktorých udržiavanie patrí medzi zákonné povinnosti SZPB. Ich potrebu podčiarkuje i nárast pravicového extrémizmu. Išlo aj o ďalšie aktivity, zamerané napr. na mladých.

Zlé hodnotenia našich projektov

Verejnosť netuší, na základe čoho ministerstvo rozhodovalo. Ako Bojovník zistil, žiadosť ÚR SZPB získala zo 120 možných len 50 bodov a tak ju ministerstvo škrtlo. Rovnako skončila žiadosť oblastnej organizácie SZPB Poprad , ktorá chcela 4 400 eur na vydanie publikácie Draho vykúpená sloboda o prípravách a priebehu SNP. Tento zámer získal len 57 bodov, takže ani naň minister Naď neprispel.

Zatiaľ čo dlhoročné aktivity účastníkov odboja, veteránov II. sv. vojny a 18-tisíc ich nasledovníkov zrazu nepredstavujú pre rezort obrany žiadnu spoločenskú hodnotu, úžasne sa darilo malým neznámym organizáciám, ktoré oproti SZPB združujú iba nepatrný zlomok občanov. A na rozdiel od nezištného boja proti fašizmu a nacizmu v ich dnešných podobách zarábajú na reklamných aktivitách pre NATO.

Plný počet bodov a sumu v plnej požadovanej výške získal napríklad Bratislavský inštitút pre politickú analýzu na ,,informovanie verejnosti o Severoatlantickej aliancii a Európskej únii“. Občianske združenie MediaRik získalo 10 000 eur na „propagáciu a prezentáciu NATO v Slovenskej republike“. To však nie sú jediné príklady, kedy minister Naď financuje z daní občanov propagandu NATO prostredníctvom svojich nohsledov.

                                       

Ten si nič nerobí ani z konfliktu záujmov a z vďačnosti rozdáva štátne peniaze aj kamarátom, ktorý v minulosti dávali zarobiť jemu. Príkladom je Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, v ktorej Jaroslav Naď pôsobil v rokoch 2002 až 2004 ako mladší výskumník pre obranu a bezpečnosť a ako vedúci pobočky v Banskej Bystrici. Tá získala plný počet bodov a 5800 € na „analýzu dokumentu NATO 2030“ a návrhy „odporúčaní pre Slovensko“.

NATO má miliardy

Toto je už vyslovene tunelovanie štátnych peňazí. NATO 2030 je kľúčovým programovým dokumentom aliancie na aktuálnu desaťročnicu, ktorého obsahom, ale najmä realizáciou v podmienkach SR sa na ministerstve obrany a ministerstve zahraničných vecí zaoberá viacero expertov už dlhšie obdobie. Ich platy nás všetkých stoja desaťtisíce eur, vyššie uvedený projekt je absolútny nezmysel bez akéhokoľvek významu pre slovenskú obrannú a zahraničnú politiku.

Ani nemá význam rozmýšľať, na základe akých kritérií boli žiadosti posudzované. Je však smutným obrazom súčasnej vlády, ak na aktivity spojené s oslavami oslobodenia od fašizmu a nacizmu, či vydanie knihy o SNP neobetuje ani jedno euro, zatiaľ čo ochotne investuje do nezmyselnej propagácie činnosti NATO. Je to do očí bijúce grobianstvo o to viac, že podľa webovej stránky NATO predstavuje jej aktuálny rozpočet vyše 2,5 mld. € a samotná aliancia veľkoryso financuje vlastnú propagáciu.

O bezcharakternosti Jaroslava Naďa ešte viac svedčí fakt, že na viaceré aktivity nadväzujúce na tradície odboja peniaze schválil, nejde teda o odmietavý postoj k problematike ako takej. Niet pochybností, že ide o potrestanie SZPB za jeho zásadový a principiálny postoj v otázke Múzea SNP, o odhaľovanie nezmyslov, ktorými v tejto súvislosti vypustil minister obrany zahltil slovenskú verejnosť a o vyvracanie lží a klamstiev, ktoré v tejto súvislosti vypustil z úst.

Chce SZPB na kolenách

Minister Naď sa aj v minulosti dobre živil z bezmyšlienkovitej propagácie NATO. Hoci ľudia majú hlboko do kapsy, spustil obrovské nákupy ťažkej vojenskej techniky v hodnote 2,071 mld. €. Akoby nám v skutočnej vojne viac než fungujúce zdravotníctvo mohli pomôcť tanky a obrnené transportéry.

Jaroslav Naď si vybíja nenávisť voči SZPB spôsobom, ktorý mu je najbližší. Usiluje sa nás pripraviť o čo najviac peňazí, dostať nás čo najviac na kolená, zraziť nás k zemi a najmä nám neumožniť pokračovať v činnosti, aby nás nebolo vidieť. Vo svojom videní sveta si totiž nevie predstaviť, že my to všetko nerobíme pre peniaze. Lenže SZPB sa svojho boja za demokratické a antifašistické hodnoty sa nevzdá, ani keď nás pripraví o posledný cent.

Do článku prispel Braňo Ondruš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.