Read Time:1 Minute, 38 Second

Dmitrij Medvedev, podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska a bývalý premiér

Krátené ,titulok a medzititulky Bojovník

Foto – RIA Novosti

Ruské veľvyslanectvo v SR nám ponúklo najdôležitejšie myšlienky z programového príspevku, ktorý vyšiel v novinách Rossijskaja gazeta. Ruský expremiér v ňom dokazuje, že tvrdé opatrenia proti COVID-19 sú efektívne a jednotlivci ich musia akceptovať v záujme ochrany spoločnosti.

Samozrejme, že karanténne opatrenia nikoho nepotešili. Ale ukázali sa ako celkom efektívne. Treba priamo povedať, že čím tvrdší bol režim lockdownu, tým účinnejší bol boj proti epidémii. Príkladom je Čína, ktorá pred letom v roku 2020 zastavila šírenie koronavírusu prísnou izoláciou celých regiónov.

Potrebujeme globálnu imunitu

Nemôže existovať izolovaná imunita len v jednej krajine. Je možná len kolektívna imunita globálneho rozsahu, ktorú treba dosiahnuť spoločne. Chápu to lekári, vedci aj mnohé uznávané spoločenské organizácie. Nie všetky štáty sú však schopné preukázať politickú vôľu k spolupráci v boji proti koronavírusu na medzinárodnom poli.

Národný egoizmus, predpotopná logika z čias studenej vojny, paranoidné fantómové obavy, pokusy chrániť vlastné úzke geopolitické záujmy boli často silnejšie než univerzálne hodnoty. Mnohé krajiny prejavili „vakcinačný nacionalizmus“, spočívajúci v hromadení vakcín proti koronavírusu, v neochote podeliť sa o ne s inými krajinami, dokonca ani na komerčnej báze. Takéto obchodné vojny spôsobili na celej planéte veľa úmrtí, ktorým sa dalo vyhnúť.

Posilnenie WHO

Jedným z hlavných problémov je kríza dôvery vo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Potrebuje väčšie právomoci a páky vplyvu na krajiny, aby plnili pokyny odporúčané odborníkmi. V tejto súvislosti treba uvažovať o tom, že organizácii budú udelené právomoci, aby v prípade núdze mohla urobiť významné mobilizačné rozhodnutia v záujme celého svetového spoločenstva.

Vlády na celom svete sa pri navrhovaní opatrení proti pandémii musia vyrovnávať s morálne kontroverznými otázkami. Zlepšenie legislatívy v tejto oblasti je preto výzvou, na ktorú náš štát ešte len musí nájsť odpoveď. V určitých situáciách je bezpečnosť celej populácie dôležitejšia, než dodržiavanie práva a slobôd jednotlivého občana. Ochrana väčšiny je základným princípom demokracie.

Krátené ,titulok a medzititulky Bojovník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *