Read Time:2 Minute, 34 Second

Jela Ďurišková so synom Zdenkom v Čutkovskej doline 20. novembra 2021.

Martin Krno

Dlhoročná členka SZPB Jela Ďurišková vyvolala nedávno vo vakcinačnom stredisku v Ružomberku rozruch. V pozitívnom zmysle. Zavítala do Covidového pavilónu Ústrednej vojenskej nemocnice SNP na Považskej ulici a vyžiadala si „svoju tretiu dávku“.

Pochopiteľne, že ju syn Zdenko dopredu objednal. Keď sestrička nazrela do papierov, tlesla rukami. Pani Jelka totiž o niekoľko dní oslávi 97. narodeniny! Ale dať sa opäť zaočkovať vo svojom veku za súčasnej pandemickej situácie považovala za čosi samozrejmé.

Aké „deštrukčné následky“ vakcinácie sa u nej prejavili? „Dlho som spala,“ smiala sa a syn ju dopĺňa: „Každodenný poobedňajší šlófik si predĺžila o dve hodinky. To bolo všetko.“ Aj vďaka nej okres Ružomberok dosiahol magickú 65-percentnú zaočkovanosť proti zákernému ochoreniu v kategórii nad 50 rokov. To podľa platného Covid-automatu znamená, že dolný Liptov by už nemal byť čiernym regiónom.

V odboji už ako gymnazistka

Pani Jela, vlastne vtedy ešte Jelka Houdeková, sa počas slovenského štátu ako stredoškoláčka zapojila do činnosti ilegálnej mládežníckej skupiny. Gymnazisti v meste, ktoré sa považovalo za baštu ľudáctva, sa pokúsili s výbušninou zaútočiť na spolkový dom Deutsche Partei v Ružomberku. Nevyšlo im to. Zatkli ich a odvliekli do Prešova, kde ich vo väzobnom stíhaní vypočúvali a potom súdili.

„Mamu bezpodmienečne vylúčili nielen z ružomberského gymnázia, ale vydali zákaz štúdia na všetkých stredných školách Slovenska,“ hovorí Zdenko Ďuriška, „preto mohla dodatočne zmaturovať až po oslobodení.“

Ešte predtým mala pani Jela jeden zážitok z vojny. Keď sa blížil front, jej rodičom sa nezdal Ružomberok bezpečným mestom, tak ju poslali do Liptovského Mikuláša, kde sa paradoxne bojovalo celé týždne. Bývala tam aj so starkou u Evanjelických sestier. No namiesto toho, aby sa počas pouličných bojov ukryla, zvedavá vybehla von, vtom ju trafila guľka.

„Zranenie bolo väčšie,“ spomína si, „preto ma museli dať do nemocnice. Keď som sa zotavila, vrátila sa šťastná do Ružomberka, už do oslobodeného.“ A odvtedy tam žije dodnes.

Recept na dlhovekosť? Pohyb

Aký má bývalá profesorka na textilnej priemyslovke recept na dlhovekosť? Celý život športovala. Keď napadol prvý sneh, už ju videli na lyžiach. Nechýbala vari ani na jedných pretekoch Bielej stopy, kým ešte mali prívlastok SNP. V kategórii priamych účastníkov Povstania 16. ročníka sa uvádza ako jedna z troch žien, ktoré vo februári 1989 štartovali. Vtedy mala „iba“ šesťdesiatštyri.

Zvyšok roka je to plávanie a rekreačná turistika, len už na dôchodku zredli rady jej rovesníkov i mladších milovníkov liptovských vrchov. Ale aj teraz, keď sa dá, vyjde so synom aspoň na prechádzku do jednej z krásnych dolín v okolí Veľkej Fatry, Nízkych alebo Vysokých Tatier.

Nedávno Jela Ďurišková prevzala z rúk predsedu OblV SZPB v Ružomberku Róberta Fajta ďakovný list a medailu k 75. výročiu SNP a oslobodenia. Redakcia Bojovníka sa pripája ku gratulantom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.