Read Time:1 Minute, 11 Second

Milan Kováčik

Vo veku 76 rokov nás 14. novembra opustila dlhoročná členka SZPB Mária Kováčiková z Brezna. Do zväzu vstúpila z úcty k svojim rodičom: otcovi, priamemu účastníkovi SNP a matky, ktorá bola práve v čase hrôzostrašných udalostí na Kališti mesiac pred pôrodom.

Keď 17. marca 1945 nemecká výzvedná hliadka prenikla do blízkosti Kališťa, samopalmi vojaci zabúchali aj na dvere pani Turňovej. Vystrašená zakričala na svojho ročného syna: Ivan! Nemci si mysleli, že volá na ruského partizána a zbraň jej neúprosne opreli o hruď. Od záhuby ju delili len stotiny sekundy, kým sa jej podarilo situáciu vysvetliť.  V strachu sa vybrala večerom vo vysokom štádiu tehotenstva, ruka v ruke s malým synčekom, metrovými závejmi do Moštenice. Iba to ich zachránilo pred beštiálnym vraždením, ktorého terčom sa Kalište stalo na druhý deň.

To sa už pani Turňová dostala k rodičom do Svätého Ondreja, kde sa jej 26. apríla narodila Mária.  „Marika“ potom s láskou doopatrovala oboch rodičov. Do smrti si vážila ako Kališťania pomáhali partizánom, ako sa jej otec priamo zapojil do povstaleckých bojov. S hrdosťou na rodinnú tradíciu vstúpila a aktívne pôsobila v SZPB. Okrem iného aj v organizačnom štábe, ktorý 30 rokov celých 30 rokov pripravoval a zabezpečoval priebeh maratónskeho behu Maratón SNP v Brezne. Vzorne sa starala o domácnosť, výchovu dvoch detí a bola stabilným pilierom rodinného šťastia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.