Read Time:59 Second

Karol Glamoš, predseda ZO SZPB Trenčianske Teplice

V kúpeľnom parku sa pri Pamätníku obetí vojny z rokov 1914 až 1918 každoročne koná spomienka ukončenia 1. svetovej vojny a vzniku Československa.

Medzi desiatkami účastníkov bol i riaditeľ Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Marek Briestenský, podpredseda Spoločnosti M. R. Štefánika Branislav Neumair a autor článku. Bolo príjemné vidieť aj žiakov vyšších ročníkov ZŠ Andreja Bagara.

S hlavným prejavom vystúpila primátorka Zuzana Frajková Ďurmeková. Pripomenula 41 Tepličanov, ktorí sa nevrátili z vojny, pretože padli priamo na bojovom poli, podľahli zraneniam alebo chorobám. Jeden z nich zahynul na popravisku v Kragujevaci.

Vystupujúci zdôrazňovali význam vzniku Československa pre Slovensko: priniesol vykúpenie z nedemokratického uhorského režimu, ktorý nás pomaďarčoval a likvidoval Slovákov ako národa. Vznikom ČSR Slovensko získalo pevné a  medzinárodne uznané hranice.

Vďaka TSK, rodinnému centru Ovečka, ZO SZPB a mestu je pamätník odborne obnovený a upravené je aj jeho okolie. Jeho autorom bol v roku 1926 Jozef Pospíšil vďaka zbierke občanov a jeho revitalizácia už bola naozaj potrebná.

V závere stretnutia odovzdal Branislav Neumair pamätnú medailu primátorke za jej národné cítenie a angažovanosť v propagácii historických udalostí Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.