Read Time:2 Minute, 1 Second

Branislav Balogh

Foto – archív redakcie

Podobu vlčieho maku nosia na sakách či kabátoch aj predstavitelia a členovia SZPB ako prejav úcty k hrdinom a bojovníkom prvej svetovej vojny. V posledných rokoch sa čoraz viditeľnejšie pripájame k západnej Európe so spomienkou na tých, ktorí (nielen) v čs. légiách riskovali a obetovali svoje životy aj za našu národnú slobodu.

V súčasnosti sa vo väčšine európskych krajín, ale aj v severnej Amerike pripomína 11. november ako Deň vojnových veteránov. Je to nielen spomienka na ukončenie 1. sv. vojny (vo Veľkej Británii Deň prímeria), ale aj na koniec tej druhej.

Z polí Flámska…

Symbolom tohto dňa sa stal červený mak. A prvým, kto „za to môže“, je kanadský podplukovník lekár John McCrae, ktorý si na bojisku prvej svetovej vojny vo Flámsku všimol kontrast medzi delami a zákopmi zničenou pochmúrnou krajinou na jednej a krvavočerveným kvetom vlčieho maku na druhej strane. To ho inšpirovalo k zloženiu básne V poliach Flámska: Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu…                                       

Učiteľka Moina B. Michaelová, ktorá vyučovala ranených veteránov na University of Georgia v USA sa postarala o propagáciu vlčích makov ako symbolu veteránov 1. sv. vojny v po celých Spojených štátoch. Začala ich predávať a takto financovala zlepšenie životných podmienok veteránov.

…dnes už aj u nás

V Európe sa o rozšírenie tohto symbolu pričinil poľný maršal gróf Douglas Haig, zakladateľ Kráľovskej britskej légie (Royal British Legion, RBL). Údajne potom, čo uvidel Annu Guérinovú predávať vlčie maky v uliciach Londýna, rozhodol sa zakúpiť ich 9 miliónov kusov. Samozrejme, nie pre seba. Príslušníci légie ich predávali 11. novembra 1921, aby takto financovali charitatívne aktivity – materiálnu a psychologickú pomoc veteránom I. svetovej vojny.

RBL svoju charitatívnu činnosť vykonáva dodnes, hoci prirodzene v uplynulých desaťročiach medzi jej „klientmi“ prevažovali veteráni druhej svetovej vojny, či niektorých ďalších konfliktov. A v posledných rokoch prijali kvietok vlčieho maku za symbol vojnových veteránov aj v ďalších krajinách a čoraz častejšie sa s ním môžeme stretnúť aj na novembrových podujatiach na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.