Read Time:49 Second

Alexander Gergely SZPB Trebišov

1.decembra 1944 ,vojská 18. armády 4. ukrajinského frontu prekročili rieku Ondavu a oslobodili mesto Trebišov. Prekročenie jej brehov bolo potrebným impulzom pre postup jednotiek streleckej divízie sovietskej armády, pod vedením generálmajora Dudareva, ktorého cieľom bolo nielen oslobodenie mesta, ale aj jeho pokračovanie smerom na neďaleké mesto Sečovce a okolité obce.

Posledný kalendárny mesiac v roku oslobodenia nášho mesta priniesol obetu v podobe smrti 267 vojakov a 17 tunajších občanov. Nič predtým a ani potom nemohlo prekonať a viac zvýrazniť najcennejšiu hodnotu, ktorú títo hrdinovia zanechali svojím nasledovníkom.

S uznaním a úctou si každoročne spomíname na hrdinstvo nášho národa, na našich otcov, matky, bratov i sestry počas týchto hrozných okupačných dní. Už 77 rokov žijeme v mieri.

Historickú udalosť – 77. výročie oslobodenia mesta Trebišov si v stredu 1. 12. 2021 pripomenuli, s obmedzeniami a minimálnym zastúpením vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu, vedenie mesta, zástupcovia štátnej správy, Ozbrojených síl SR, členovia trebišovskej oblastnej organizácie SZPB.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.