Read Time:2 Minute, 24 Second

Branislav Balogh podľa informácii Ulricha Schneidera

Foto: archiv VVN-BdA

Okrem pôsobenia v rámci Medzinárodnej federácie účastníkov odboja pôsobí Ulrich Schneider aj ako spolkový hovorca Asociácie perzekvovaných nacistickým režimom – Federácie antifašistov (VVN-BdA). Preto sme sa zaujímali ako vyzerá pôsobenie takejto organizácie v krajine, ktorá sa musí vyrovnávať s nacistickým dedičstvom.

VVN-BdA je nestranícke združenie ľudí prenasledovaných nacistickým režimom, žien a mužov, hnutím odporu a združením antifašistov všetkých generácií. Pozícia spolkového hovorcu je vlastne pozíciou vedúceho predstaviteľa organizácie, ktorú v roku 1947 založili preživší, ktorí sa hlásili ku všetkým politickým smerom.

Po rozdelení opäť spolu

„Okrem spomienky na obete bolo cieľom odškodniť prenasledovaných a potrestať páchateľov, ako aj spojiť sa s preživšími vo všetkých predtým okupovaných krajinách,“ vysvetľuje U. Schneider. Samozrejme, VVN bola ovplyvnená aj rozdelením Nemecka, takže po tom, čo NSR a NDR vznikli ako samostatné zvrchované štáty sa aj táto organizácia musela rozdeliť na dva samostatné subjekty, ktoré sa opäť spojili až v roku 2002.

„Dnes je VVN-BdA nestranícka organizácia, v ktorej existujú rôzne prístupy k antifašizmu. Vyjadruje to spoločné presvedčenie a slogan Nikdy viac fašizmus! Už nikdy viac vojnu!. Všetci, ktorí sa poučili z týchto skúseností, musia spolupracovať,“ zdôrazňuje šéf organizácie.

Bez podpory štátu

VVN-BdA však nemá v Nemecku ani zďaleka postavenie podobné postaveniu SZPB u nás. Ako na našu otázku odpovedá Ulrich Schneider, ich organizácia nikdy nedostala štátne finančné prostriedky a určite ani nedostane. Na druhej strane obce alebo krajinské vlády už v minulosti schválili finančné prostriedky na konkrétne projekty, ktoré VVN-BdA zrealizovala. „Ale práca našej organizácie je v princípe financovaná z príspevkov v súčasnosti 8 000 členov a darov,“ opisuje spolkový hovorca. Výška členského príspevku sa pohybuje od 5 do 30 € mesačne v závislosti od zárobkov členov.

„S touto finančnou nezávislosťou zostávame aj politicky nezávislí, čo je pre nás veľmi dôležité. V posledných dvoch rokoch sme museli intenzívne bojovať proti snahám štátu obmedziť finančné možnosti VVN. Boli sme úspešní a dosiahli sme nielen zrušenie obmedzení, ale v dôsledku tohto nášho sporu so štátom a najmä jeho medializácie do našej organizácie vstúpilo 2000 nových členov, ktorí boli a sú presvedčení, že organizácia ako VVN-BdA je spoločensky veľmi potrebná,“ pochvaľuje si U. Schneider.

Neonacisti v súčasnosti

Zároveň upozorňuje, že aj v Nemecku sú po celé desaťročia svedkami nárastu neofašistických násilných trestných činov a vzostupu krajne pravicových strán, v súčasnosti najmä takých ako sú Národnodemokratická strana (NPD) a Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá aj po víkendových voľbách zostáva parlamentným subjektom.

„Sme voči nim aktívni,“ prízvukuje Ulrich Schneider. „VVN-BdA je iniciátorom a hlavnou hnacou silou iniciatívy Postavte sa proti rasizmu, ktorá proti nemu viditeľne koná najmä v podobe verejných akcií. Zároveň rastie záujem nasledujúcich generácií o históriu – popri miznúcich priamych účastníkoch antifašistického a protinacistického boja. Práve v tom spočíva veľká úloha našej organizácie, ktorá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *