Read Time:1 Minute, 12 Second

V obci Miezgovce zrekonštruovali pamätnú izbu SNP foto autor

Ján Holička, predseda OblV SZPB Trenčín

Posledný víkend v mesiaci  august patrí v obci Miezgovce, ktorá bola počas SNP vypálená, dvom významným udalostiam. Prvou sú oslavy SNP a druhou hodové slávnosti.

Obecný úrad v spolupráci s miestnymi organizáciami každoročne pripravuje pri tejto príležitosti bohatý kultúrny program. V piatok 27. augusta sa uskutočnil už 54. ročník „Behu SNP“, ktorý organizuje Slovenský orol. V šiestich mládežníckych a jednej ženskej kategórii sa na štart postavilo 57 bežcov nielen z Miezgoviec, ale aj zo širokého okolia.

Potom sa uskutočnila slávnostná členská schôdza ZO SZPB, počas ktorej otvorili zrekonštruovanú pamätnú izbu o SNP. Na jej obnovu prispeli najmä členovia ZO a sympatizanti. Návštevníci v nájdu nej podrobný opis Povstania u nás, artefakty s ním súvisiace, vyznamenania obce a zoznam účastníkov s ich fotografiami.

Prítomní občania si položením vencov pripomenuli 77. výročie SNP. Starosta obce Juraj Trgyňa, viceprimátorka Bánoviec nad Bebravou Mária Hajšová, autor článku i ďalší rečníci pripomenuli historický odkaz SNP hlavne mladším generáciám.

Po skončení pietneho aktu ocenili pretekárov behu SNP a následne sa na dvore kultúrneho domu rozhorela symbolická vatra. Spomienkový večer ukončil ohňostroj a hudobný program so skupinou KTM, ktorá hrala až do rána.

V sobotu sa členovia ZO SZPB zúčastnili Pochodu nesmrteľného pluku na Jankovom vŕšku, kde niesli aj historickú zástavu 8. roty Partizánskej brigády Jána Žižku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.