Read Time:1 Minute, 0 Second

Braňo Ondruš

Foto – Pixabay

Vo Francúzsku zatkli päť ľudí, ktorí patria k neonacistickej skupine podozrivej z plánovania násilného útoku. Tamojšie médiá píšu, že traja z nich patria ku skupine s názvom Česť a národ a tých obvinili zo „zločineckého teroristického spolčovania sa“. Troch z piatich ľudí vo veku od 23 do 58 rokov zatkli v departementoch Nièvre, Charente-Maritime a Hauts-de-Seine.

Poslední dvaja podozriví už boli uväznení v rámci vyšetrovania aprílového únosu osemročného dievčaťa. Polícia sa navyše domnieva, že skupina plánovala zaútočiť na francúzskeho ministra zdravotníctva Oliviera Vérana, ako aj na očkovacie centrá po celej krajine.

Pôvodne ich zatkli, keď odhalili ich vzájomnú komunikáciu o tom, ako sa dajú vyrábať výbušniny. Niektorí z podozrivých boli tiež v kontakte s konšpiračným teoretikom Rémym Dailletom, ktorého pred časom vyhostili z Malajzie po vyšetrovaní „spoluúčasti na únose neplnoletej osoby v organizovanom gangu“. V tomto prípade ide o zmiznutie malého dievčatka Mie v apríli 2021. Dailleta následne uväznili vo Francúzsku.

Od roku 2017 protiteroristická prokuratúra vedie šesť vyšetrovaní spojených s útočnými plánmi ultrapravičiarov. V jednom z nich, proti malej skupine s názvom OAS, už obžalovali 6 ľudí. Tento súdny proces sa začal pred dvoma týždňami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.