Read Time:1 Minute, 45 Second

Na vaše otázky odpovedá košický lekár MUDr. Ahmad Gharaibeh, PhD, MPH

Niekedy po jedle cítim relatívne veľké bolesti brucha. Chcem sa spýtať, či to môže byť nejaký vážnejší problém a či by som mal navštíviť lekára.

                                                                                                                                             Roman, Stará Ľubovňa

Keď píšete o bruchu predpokladám, že máte na mysli žalúdok, nakoľko opisujete bolesti súvisiace s jedením.

Bolesť žalúdka po jedle môže spôsobiť  existencia žlčníkových kameňov. Nie je to však jediná indikácia – rovnako môže ísť o zápal žalúdka, chronickú infekciu slepého čreva, Krohnovú chorobu, zápaly hrubého čreva, alebo peptický vred. Ďalšoou možnosťou je aj tzv. syndróm dráždivého čreva. V prípade, že tieto problémy pociťujete po konzumácii mliečnej stravy, môže sa takýmito bolesťami prejavovať aj intolerancia na laktózu. V krajnom prípade môže ísť o reakciu na prijímanie korenistej potravy, ba dokonca i o otravu jedlom. To neznamená, že by vás chcel niekto zámerne otráviť, ale že v jedle – napr. kvôli zlému skladovaniu – vznikli jedovaté zlúčeniny.  

V každom prípade navrhujem, aby ste ako terapiu začali brať Frisium 10mg raz denne po dobu 1 – 2 týždňov. Ak však ani po tomto období bolesti žalúdka, resp. bolesti v oblasti brucha neprejdú, treba sa skontaktovať s obvodným lekárom a naplánovať kolonoskopické vyšetrenie u gastroenterológa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.