Read Time:49 Second

Pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu sme sa 2.8.2021 stretli členovia ZO SZPB Sereď,  Galanta, zástupcovia OblV SZPB Galanta ,tajomník ÚR SZPB p. Longauer na podujatí v Múzeu holokaustu v Seredi. V úvode zazneli príhovory hostí: p.Patakyová- verejná ochrankyňa práv, p.Wolf- veľvyslankyňa Spolkovej Republiky Nemecko na Slovensku, p.Kutaš- štátny tajomník Ministerstva kultúry SR.

V prvej časti programu Spomienkový koncert‘‘ sme sa započúvali do hudby skladateľov Francka, Blocha a Saint-Saensa v podaní mladých umelcov Imricha Farkaša- husle a Pavla Farkaša- klavír.

V druhej časti nasledovala vernisáž výstavy autora Mateja Beránka „Prenasledovanie Rómov v období slovenského štátu“ . Zameraná je na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. V úvode sa venuje nacistickej rasovej politike a prenasledovaniu Sintov a Rómov. Približuje genocídu rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Záverečná časť je zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu medzi rokmi 1939 až 1945.

Spracovala Alžbeta Pongrácová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.