Read Time:58 Second

Štefan Haviar, ZO SZPB gen. Viesta Revúca

Oslava 77. výročia SNP sa začala v Revúcej netradične: členovia Klubu vojenskej histórie – Krasnogvardejci predviedli dobovú ukážku z r. 1944 – boj o prevzatie moci od gardistov, mobilizáciu do Povstania, nábor regrútov, slávnostnú prísahu a odchod do bojového postavenia na Dielik.

Videli sme tak bojovú techniku a zbrane tej doby. Ukážka bola súčasťou dvojdňového podujatia „Povstanie na Gemeri“, ktorá pokračovala ukážkou bojov na Dieliku a pietnym aktom v Tisovci. Hoci počasie nám neprialo dôstojne sme si uctili hrdinov SNP, veď naše mesto je spojené s osobnosťou generála Rudolfa Viesta, ktorý sa ujal velenia povstaleckého boja v zložitej situácii, kedy povstalci prechádzali na partizánsky spôsob boja.

Pietny akt pokračoval na námestí položením venčeka k buste gen. Viesta a k Pamätníku osloboditeľov, kde sa k prítomným prihovoril člen výboru ZO Peter Spevák. Vyzdvihol hrdinstvo, odvahu a obetavosť tých, ktorí šli do Povstania. Na ich hrdinské činy nemôžeme zabudnúť a tieto udalosti si musíme neustále pripomínať. Sloboda neprišla bez obetí. O to viac si ju musíme vážiť, spoločne robiť svet lepším  a spravodlivejším.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.