Read Time:1 Minute, 10 Second

Štefan Novák, tajomník ZO SZPB Dolný Kubín

Foto – archív J. Prokopa

Náš zaslúžilý člen MVDr. Jaroslav Prokop sa v týchto dňoch dožíva 96 rokov. Ako priamy účastník protifašistického odboja sa rád podelí o svoje zážitky s mládežou na besedách so žiakmi.

Narodil sa 1. septembra roku 1925 v Dolnom Kubíne. Už ako gymnazista vyjadroval svoj odpor proti ľudáckemu režimu. Keď sa od roku 1943 na Orave objavili utekajúci väzni z poľských koncentračných táborov, ktorí rozprávali o nacistických zverstvách, rozhodol sa aktívne zapojiť do odboja.

Po vypuknutí SNP sa Jaroslav hlásil v dolnokubínskych kasárňach. V prvých akciách bol nasadený ako pomocník guľometčíka na severe Oravy v okolí Hruštína. Neskôr držali obrannú líniu od juhu na Brestovej, smerom od Ružomberka. Po vyše mesačných bojoch vojaci nedokázali odolávať nemeckej presile a museli ustúpiť.

Po potlačení SNP prešiel s časťou vojakov prešla do partizánskeho oddielu Signál. Šťastne prežil bojové nasadenia a vojnové útrapy a 5. apríla 1945 so svojimi bojovými druhmi privítal Červenú armádu s rumunským kráľovským vojskom, ktorí oslobodili Dolný Kubín.

V roku 1947 sa ako zakladajúci člen na výzvu Zväzu partizánov zúčastnil boja proti ozbrojeným banderovským bandám.  Za hrdinské činy získal mnoho ocenení a vyznamenaní. Za rok 2019 sa stal Osobnosťou Žilinského samosprávneho kraja a pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad fašizmom získal medailu Ruskej federácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.