Read Time:2 Minute, 14 Second

Členovia SZPB z oblasti Svidníka (so zástavou podpredseda OblV Milan Maguľak).

Marián Lukáč, tajomník OblV SZPB Michalovce

Foto – redakcia

Aj náš OblV zorganizoval zájazd pri príležitosti 77. výročia Karpatsko-duklianskej operácie 6. októbra. Nezľakli sme sa prísnych epidemiologických opatrení a nechýbali sme na cintoríne vojakov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR vo Vyšnom Komarníku, pri soche arm. gen. Ludvíka Svobodu vo Svidníku, ani na tamojšom cintoríne vojakov Červenej armády.

Napriek prísnym až prehnaným hygienickým podmienkam, kde vstup na cintorín a iné pamätne miesta bol len pre zaočkovaných a pre tých ostatným druhej kategórie bol až vo vyhradenom čase. Naši odbojári sa toho nezľakli a brali účasť na všetkých troch pietnych podujatiach na cintoríne padlých vojakov 1.čsl. armádneho zboru v ZSSR gen. Ludvíka Svobodu vo Vyšnom Komarníku, ako aj  pri soche arm.gen. Ludvíka Svobodu v meste Svidník a na cintoríne pochovaných vojakov ČA vo Svidníku.

Vence sme položili za účasti vojakov čestnej stráže OS SR z Bratislavy. Bolo to dôstojné z našej strany ale aj ostatných, ktorí našli odvahu a prišli si uctiť pamiatku našej Dukly a vzdať česť tým, ktorí sa mierových dní v štyridsiatom piatom roku nedočkali. Pri predstavovaní ústavných činiteľov, z ktorých sa osobne zúčastnil len predseda NR SR Boris Kollár, ktorý mal aj prihovor na prekvapenie k dobe a priebehu bojov  KDO. Piskotom bol od „tej hŕstky“ „niekoľko desiatok“ účastníkov privítaný prítomný minister obrany Jaroslav Naď.

Mrzí nás, že znova sme sa stali svedkami toho ako  predseda SZPB Pavol Sečkár nedostal príležitosť pri takej významnej udalosti pre Slovenský národ verejne s prejavom vystúpiť. Vidí sa nám , že sa minister obrany aj s jeho americkou politikou snaží SZPB vytlačiť z verejného života a zničiť prácu stoviek ľudí, ktorí sa snažia udržiavať naše dejinné udalosti pravdivo a svojou prítomnosťou na týchto podujatiach to dávajú aj najavo. Je to smutné, práve od ministra obrany SR Naďa, že sa stal  medzníkom, ktorý z celého srdca nenávidí to čo je naše Slovenské ale máme pocit, že aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.

Potešili sme sa, že k nám prišiel predseda Pavol Sečkár  aj s ústredným tajomníkom Viliamom Longaureom, kde sme si pri pamätníkoch ale aj na parkovacej ploche  podebatovali, povedali si svoj názor, zaspievali národné piesne ale aj piesne spojené s bojmi na Dukle a pri oslobodzovaní našej vlasti. Po skončení so slovami, že si Duklu nedáme lebo je naša doslova povedané ale nie v zlom slova zmysle, že stredné Slovensko má Slovenské národné povstanie a my východniari máme svoju Duklu a s ňou aj karpatsko-dukliansku operáciu, ktorá 6.10.1944 otvorila bránu k slobode , v ktorej žijeme už 77.rokov v mieri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.