Read Time:2 Minute, 8 Second

Marián Lukáč, tajomník OblV SZPB Michalovce

Foto – autor

Členovia Oblastnej organizácie SZPB Michalovce si v dňoch 26.8. – 29.8.2021 pripomenuli 77.výročie SNP položením vencov k pamätníkom padlých vojakov a partizánov v Slovenskom národnom povstaní ale aj v II.svetovej vojne v okresoch Michalovce a Sobrance.

Pri tejto príležitosti uctenia si  pamiatky aj za účasti predstaviteľov štátnej a miestnej správy a vzácnych hostí ústredného tajomníka SZPB doc.Viliama Longauera a prvej tajomníčky veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Eleny EPISHINA na pamätných miestach  na Bielej Hore v Michalovciach a pri pamätníku umučených  vojakov prieskumníkov ČA a Ruskej partizánky v Remetských Hámroch. V príhovoroch k účastníkom osláv bol položený dôraz na význam SNP v oslobodzovacom procese Slovenska ale aj celkovo Československa a veľkej  materiálnej pomoci vtedajšieho Sovietskeho zväzu.

Tu sme si pripomenuli, že hoci SNP bolo porazené presilou Nemeckých vojsk, kedy proti 60 tisícom vojakov a 18 tisíc partizánov bolo nasadených 8 elitných nemeckých divízii, ktorí to množstvo fašistickej armády držali dva mesiace v neistote, tu práve bolo ukázané aké bolo odhodlanie a nenávisť Slovenského národa proti fašistickej nadvláde  a jej prisluhovačom. Preto  sme s veľkou vďakou vzdali hold statočnému Slovenskému národu ale aj tým, ktorí im pomáhali v tomto nerovnom boji. Pripomenuli sme všetkým bez rozdielu či je to prezidentka alebo noví neonacisti,liberáli a iní pohrobkovia tej doby, že nedovolíme prekrúcať dejiny Slovenska a rokov 1939 – 1945 tak ako sa snažili nás presvedčiť predstavitelia nášho štátu vo svojich príhovoroch 29.augusta 2021 na celoslovenských oslavách SNP v Banskej Bystrici.

Dostali odmenu takú akú si zaslúžili, vypískaním a nesúhlasom  prítomných keď otvorene pred tými, ktorí tam boli ako pamätníci SNP hovorili o najväčšej hrozbe pre slobodu o Ruskej federácii. Hanba im Čaputovej, Hegerovi ale aj Kollárovi. Tu jasne dokázali, že sú to zapredanci západnej a americkej propagandy kedy v priamom prenose hovoria nepravdy a svoj národ, ktorí im dal moc vládnuť, aby za nich bojovali tak ten národ nenávidia a šliapu po myšlienke SNP, že tí, ktorí tam bojovali tak svoje životy položili za svoj Slovenský národ , nezávislosť a slobodu.

Michalovskí odbojári v spomínané dni si uctili pamiatku 77.výročia SNP v Nacinej Vsi, Strážskom, Vinnom,  Porube pod Vihorlatom a Kremničke. Najväčším sklamaním pre odbojárov bolo, že prednostka Okresného úradu Michalovce ako organizátor pietneho aktu na Bielej Hore neprizval predsedu a tajomníka na rokovanie k priebehu osláv a urobil si ich sám v termíne, kedy sme sa nachádzali v Banskej Bystrici a termín 30.august nám nevyhovoval. Poďakovanie za dôstojný priebeh patrí vojakom 22.mechanizovaného práporu a delostreleckému oddielu z Michaloviec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.