Read Time:2 Minute, 54 Second

Tajomník ÚR Viliam Longauer počas prejavu pri Pamätníku na vrchu Roh v Lubyne.

Branislav Balogh s materiálmi od Mateja Kovaniča

Foto – Matej Kovanič, Kopaničiarske noviny

Na vrhu Roh pri pamätníku SNP, ktorý patrí pod OblV SZPB Nové mesto nad Váhom sa za hojne účasti verejnosti v sobotu 4. septembra o 16h, uskutočnili oslavy 77. výročia SNP.           

             Ešte predtým si v Moravskom Lieskovom uctili SNP pri tabuli osadenej na počesť veliteľa oddielu Rázus 2. Stalinovej partizánskej brigády (2. SB), kapitána Juraja Adamoviča. Pôvodne lodný kapitán Dunajplavby, pomáhal zahraničnému odboju, ktorý od neho dostával informácie o skladoch nafty či rozmiestnení protilietadlovej obrany už od roku 1940. Po vypuknutí Povstania zorganizoval partizánsku skupinu v bošáckej doline, ktorá sa pripojila k 2. SB a od októbra prijala meno Rázus.           

Následne sa  o 15h uskutočnil pietny akt pri pamätnej tabuli kapitána Miloša Uhra v jeho rodnej Lubine. Významný organizátor protifašistického hnutia na Myjave velil v Povstaní oddielu Hurban, ktorý bol súčasťou 2. SB. Po tom čo jeho oddiel spôsoboval nepriateľovi početné straty padol v boji v Cetune pri strete s Abwehrgruppe 218 a POHG 27. 2 1945.                                                         

Delegácia na oslavách SNP

Delegáciu SZPB pri Pamätníku na vrchu Roh viedol tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer. Vo svojom príhovore sa zameral na úlohu Červenej armády a zjednocujúci odkaz SNP. Pripomenul prítomným tiež význam červenoarmejcov: „Pri Stalingrade sa rozhodovalo o našom bytí či nebití a na to by sme nemali zabúdať. Misia červenej armády oslobodzujúcej štáty strednej európy, ktorá prišla aj na Slovensko nám otvorila dvere slobody!“ Následne sa venoval väčšmi presahu Povstania do dnešných dní: „Bolo nutné zjednotiť politické subjekty, aby ťahali za jeden koniec, čo sa v SNP podarilo.

Podľa tajomníka ÚR je nutné, aby si politici zo súdržnosti vedeli vziať príklad  a nachádzali spoločnú reč pre prospech našej otčiny Slovenskej republiky.Záverom pripomenul hrôzu, čo nastala po vojenskom potlačení SNP: „Povstanie je aj odkaz, že už nikdy nechceme genocídu Slovanov, Židov a Rómov! Nesmieme zabúdať na obrovské obete, ktoré tu boli!“dodal plamenne tajomník Longauer. Je dôležité pripomenúť, že tajomník ÚR bol rečníkom, ktorý vyzdvihol hrdinstvo vojakov červenej armády, za čo z publika zožal náležitý potlesk.

Delegáciu SZPB v pozadí, viedol tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer, po pravici má predsedu OblV SZPB Nové Mesto nad Váhom Kamila Krištofíka a po pravici tajomníčku OblV Bratislava Katarínu Frišovú.

Parlament zastupoval podpredseda NRSR Milan Laurenčík, vládu minister vnútra Roman Mikulec, OS SR náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko, TSK župan Jaroslav Baška a OblV SZPB Nové mesto nad Váhom predseda Kamil Krištofík. Podpredseda NRSR zdôraznil význam SNP bez ktorého: „Bez povstania  našich rodákov by sme boli porazený a pokorený. Bojovali o všetko čo je nám drahé: O právo na život, o právo na slobodu, právo na národno-štátnu existenciu o právo na demokraciu.“ Možno povedať, že v teplý septembrový deň vrch Roh žil veľmi dôstojnou regionálnou oslavou SNP. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.