Read Time:1 Minute, 45 Second

Ján Rohár

Foto – Ján Rohár

Už 15 rokov si mladí i starší spoločne pripomínajú pa-miatku všetkých vypálených obcí na mieste najväč-šej tragédie, v osade, ktorá ako jediná nebola nikdy obnovená. Myšlienka Stretnutia generácií má sym-bolizovať, že mladší majú pochopiť starších a starší zasa mladších v spoločnom boji proti fašizmu.

Ako vysvetlil predseda SZPB Pavol Sečkár, Kalište nesymbolizuje len tragédiu tejto osady, ale všetkých 110 vypálených obcí, pričom na ich počesť bolo na tomto mieste vysadených vyše 100 ovocných stromčekov, o ktoré sa predstavitelia týchto obcí starajú. V sobotu 14. augusta teda Kalište po roku znova ožilo: vrátili sa aj pôvodní Kališťania, resp. ich potomkovia, členovia a sympatizanti SZPB z celého Slovenska, či mladí (cyk-lo)turisti z okolia.


Početná reprezentácia politikov


Delegáciu SZPB tvoril aj tajomník ÚR Viliam Longauer a vedúci koordinačného oddelenia Jozef Ťažký. Hlavného organizátora – Oblastnú organizáciu SZPB Banská Bystrica – reprezentoval jej predseda Ján Pacek a tajomník Štefan Dubovický. Na pietnom akte pri pamätníku sa zúčastnil aj premiér Eduard Heger a podpredseda NR SR Milan Laurenčík, ako i podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter. Mesto Banská Bystrica reprezentoval primátor Ján Nosko. Poslanec NR SR Peter Kmec viedol početnú delegáciu strany Hlas – SD, v ktorej nechýbala ani podpredsedníčka strany Zuzana Dolinská. Prítomní boli zástupcovia Smeru, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, vojenskí pridelenci Ruska a USA, zástupcovia KSS. Rečníci sa zhodli, že podobnú tragédiu, aká sa udiala na Kališti nesmieme už nikdy dopustiť a musíme sa z nej zároveň poučiť a prijať opatrenia, aby sa už nikdy nezopakovala.

Narušenie programu osláv


Pietny akt i následný bohatý kultúrny program a najmä stovky prítomných podčiarkli úspešnosť 15. Stretnutia generácií. O to väčšia škoda, že spravodajské médiá nafúkli nekultúrne a ničím neodôvodnené hanlivé výkriky akýchsi indivíduí nemierené proti premiérovi Hegerovi, ktorý takmer hodinu ešte diskutoval s ľuďmi. Hlavný organizátor Ján Pacek sa za incident, ktorý narušil pietnu atmosféru ospravedlnil a SZPB sa od neho dištancuje.

Tabuľa odkazujúca na pamätný dom zakladateľa KSČ na Kališti popraveného fašistami v novembri 1944.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.