Účastníci protifašistického odboja:zľava Pavol Chrapčiak a Ján Iľanovský.
Martin Krno,
Foto: autor
Po 60 rokoch na vyvýšenine nad Liptovským Mikulášom po druhý raz sprístupnili vojenský cintorín českých a slovenských bojovníkov proti fašizmu. Ide o najväčší pietny areál svojho druhu na území bývalého Československa s rozlohou päť hektárov. Svoj posledný sen tu sníva 1379 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru aj partizáni, ktorí padli pri oslobodzovaní Liptova pred 76 rokmi.

Ako vo svojom prejave zdôraznil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč,tisícky hrobov sa podarilo obnoviť a zrekonštruovať prístupovú cestu vďaka finančnej podpore ešte bývalej vlády Petra Pellegriniho vo výške pol milióna eur. Na slávnostnom zhromaždení, ktoré sa nieslo v znamení myšlienky Ľudovíta Štúra „Iba slobodný človek vie, čo musí a čo nemusí urobiť“, privítali aj priamych účastníkov bojov generál majora Jána Iľanovského a Pavla Chrapčiaka, ako aj predsedu ČSBS Jaroslava Vodičku.

Primátor a poslanec NR SR Blcháč tiež pripomenul, že o centrum Liptova sa bojovalo od 31. januára do 4. apríla 1945, teda o tri dni dlhšie, ako trval ozbrojený odpor povstaleckej armády proti nemeckému Wehrmachtu.
Súčasný fašizmu je rafinovaný
Minister obrany Jaroslav Naď charakterizoval účastníkovprotifašistického odboja troma slovami: odhodlanie, hrdinstvo a budúcnosť. Potvrdil, že spolu s mestom Liptovský Mikuláš sa bude usilovať o to, aby sa aby sa areál na Háji Nicovô vyhlásil zaVojenský národný cintorín.

Predseda SZPB Pavol Sečkár varoval pred súčasným fašizmom, ktorý je rafinovaný, modernizovaný, prezlečený do neofašistického a neonacistického kabáta, pričom ťaží zo sociálnych problémov, no riešenia neponúka a keď, tak veľmi zaváňujúcimi násilím a diskrimináciou. Žiaľ, takí sedia aj v slovenskom parlamente.

Obnovenému cintorínu požehnal vojenský orátor Ozbrojených síl SR František Rábek. Generálny duchovný Ústrednej pastoračnej služby OS SR Viktor Sabo citoval z jedného evanjelia: „Nik nemôže viac milovať, ako keď položí život za svojich priateľov.“
Ani v hustom daždi nezabúdali na pamiatku
Škoda, že sa na začiatku slávnosti spustil hustý dážď. Preto kultúrny program odvolali. „Keď sme tu na jar siali trávu, boli horúčavy, sucho,“ hovorí jedna z aktivistiek SZPB, „a teraz, keď by malo byť slnko, prší ako z krhle.“ Medzi támi, ktorí zapaľovali kahance pri jednotlivých náhrobníkov, sme zastihli aj poslancov za Hlas SD Denisu Sakovú a Petra Pellegriniho. „Keď sme tu boli nedávno na brigáde,“ hovorí, „vládlo krásne počasie, a dnes…“

Nad jedným hrobom sa nakláňala mladá žena so synom. Na našu otázku odpovedala: “Nie, nie je to náš príbuzný. Ale na nikoho nesmieme zabudnúť. Keď bude pekne, tak sa sem vrátime a všetkým pozapaľujeme kahance.“


Pietny akt v Liptovskom Mikuláši
Pietnemu aktu na Háji Nicô predchádzalo kladenie vencov k pomníkom Červenej armády a 28 padlým občanov Liptovského Mikuláša na tamojšom námestí. Predseda OblV SZPB Ján Martinko v príhovore pripomenul, že v bojoch SNP a za oslobodenie vlasti položilo svoj život okolo 600 Liptákov. Podotkol, že vďaka dotácii Pellerginiho vlády sa podarilo obnoviť iba časť areálu. Nákladnú opravu si vyžaduje upevnenie základov pod hlavným pilonom pamätníka, ktorých statika je vážne narušená, a tiež zreštaurovanie dvoch súsoší pri päte slávnostného schodišťa.
Počas hymny na začiatku pietneho aktu v upršanom Liptovskom Mikuláši, prvý zľava viceprimátor Rudolf Urbanovič. Občania a odbojári v Liptovskom Mikuláši. Účastníci protifašistického odboja Pavol Chrapčiak a genmjr. Ján Iľanovský.
Jeden z venčekov k pomníkom dole v meste niesol osemročný chlapec Patrik Višňovský, ktorý daroval miestnym odbojárov svoje obrázky zachytávajúce oslobodzovanie Mikuláša. Na našu otázku, či keď vyrastie, tiež sa stene členom nášho Zväzu, hrdo vyhlásil: „Ja už som členom.“ Jeho mama s úsmevom dodáva, že Liptáci chcú založiť Klub mladých priateľov SZPB a s Patrikom sa akosi automaticky počíta.

