Read Time:1 Minute, 56 Second

Predseda SZPB Pavol Sečkár pri príhovore

„Keď som koncom 90. rokoch schádzal zo Skaly do Dolnej Lehoty, upútal ma na Črmenom jedinečný pomník,“ spomína si účastník zájazdu bratislavskej organizácie SZPB Jozef Novák, inak veľký turista. „Vtedy bol však dosť spustnutý, preto som zvedavý, v akom stave je dnes.“

V sobotu 21. augusta sa tu totiž konali regionálne oslavy 77. výročia SNP. Na lúke neďaleko rekreačnej oblasti Krpáčovo sa zhromaždilo mnoho ľudí z Horehronia, vrátane starostov okolitých obcí, ale aj antifašistov z iných častí Slovenska. Po pietnom akte úvodný prejav predniesla bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková, dnes poslankyňa Národnej rady za Hlas-SD.

S príhovorom vystúpil aj predseda SZPB Pavol Sečkár ( na videozázname www.szbp.sk).

Ako v súčasnosti vyzerá naozaj originálny pamätník z roku 1976 od akademického sochára Jaroslava Kubičku venovaný príslušníkom Druhej 2. čs. paradesantnej brigády, ktorí si tu zriadili koncom októbra 1944 štáb? Jozef Novák sa spokojne usmieva. V máji 2011 sa desaťtonový blok zrútil, pritom zničil hlavnú tabuľu i časť priľahlého reliéfu. Cestu k oprave skomplikovalo neusporiadané vlastníctvo tejto ojedinelej pamiatky. Iniciatívy sa chopila Ústredná rada Zväzu a Klub výtvarných umelcov a teoretikov. Aj vďaka dotáciám z ministerstva kultúry sa pomník, ktorý symbolizuje tri padáky ležiace na ležiace po výsadkárov, postupne zrekonštruoval, zrekultivovalo sa okolie.

Paradesanti boli excelentní bojovníci SNP. Na letisko Tri Duby ich začali z poľské Krosna prepravovať koncom septembra 1944 a hneď ich vysielali na najproblematickejšie úseky frontu. Profesionáli, disciplinovaní, sebavedomí, nebojácni. Slováci, ale aj niekoľko Čechov, Rusínov a ruských veliteľov. Už predtým prešli krvavým krstom v Dukliansko-karpatskej operácii. Pri ústupe povstalcov do hôr kryli ostatným vojenským jednotkám chrbát a sami prešli na partizánsky spôsob boja. Až kým sa v polovici februára 1945 väčšina z nich nespojila s Červenou armádou.

Slávnostné zhromaždenie spojené s kultúrnym programom zavŕšilo zoskupenie Horehronskí chlopi piesňou Na Kráľovej holi, pri ktorej sa všetci prítomní postavili do pozoru. Mnohým pritom behali zimomriavky po chrbte a ženám sa tlačili slzy do očí. „My ju berieme ako svoju hymnu,“ vysvetľuje nám predseda OblV SZPB v Brezne Jaroslav Demian. Vďaka ľudovým spevákom z Pohorelej, Šumiaca, Telgártu a Vernára nedávno do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO zapísali aj Horehronský viachlasný spev.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.