Koláž s pamätníkom založenia prvého partizánskeho oddielu v Sisaku.
Sofia Prétorová
Deň boja proti fašizmu oslavujú každoročne v Chorvátsku 22. júna. V roku 1941 sa v tento deň začal boj juhoslovanského partizánskeho hnutia proti nemeckej a talianskej okupácii na ich území.
Sisakovský národno-oslobodzujúci partizánsky oddiel bol vôbec prvým ozbrojeným hnutím protifašistického odboja na území vtedajšej Juhoslávie. Dokopy mal zhruba 77 členov, väčšinou chorvátskeho pôvodu (na konci 2. svetovej vojny zostalo nažive len 38 z nich).
Komunisti na čele
Išlo najmä o členov chorvátskej komunistickej strany zo Sisaku, ktorí sa kvôli hroziacemu nebezpečenstvu presunuli najskôr do dedinky Žabno, a neskôr do neďalekého lesa Brezovica. Šiesteho apríla 1941 totiž Nemecko, Taliansko a Maďarsko vpadli do Juhoslávie, a do 11 dní mali krajinu pod úplnou kontrolou.
Odozva na seba nenechala dlho čakať – v už spomínanej Brezovici sa partizánsky oddiel sformoval v deň, kedy Nemecko vtrhlo do Sovietskeho zväzu, teda 22. júna.

Pol milióna bojovníkov
Napriek tomu, že mal málo členov, bol významným míľnikom protifašistického odboja – postupne sa na pomoc partizánom pridalo až 500 000 ľudí, z toho bolo zhruba 230 000 z nich bolo ozbrojených.
Vedúcim Sisakovského oddielu bol Vladimir Janjic-Capo. V 50. rokoch bol vyhlásený za národného hrdinu Juhoslávie. Významným členom bol aj Janko Bobetko, ktorý bol v rokoch 1991 – 1995 generálom chorvátskej armády.
Federácia protifašistických bojovníkov Chorvátska, Sisakovskej a Sisakovsko-Moslavinskej župy v rámci Dňa boja proti fašizmu každoročne organizuje pokladanie vencov v pamätnom parku v Brezovici.