Read Time:1 Minute, 23 Second

Redakcia

Foto- sputnikvaccine.com

 Zverejňujeme so súhlasom veľvyslanectva RF v SR

Virológ Alexander Semionov, riaditeľ Jekaterinburského vedeckovýskumného ústavu pre vírusové infekcie Štátneho vedeckého centra Vektor Rospotrebnadzoru v Komsomoľskej pravde podporil očkovanie.

Prípady ochorenia po očkovaní sú veľmi zriedkavé. Ľudia, ktorí ochorejú po zaočkovaní, majú ľahký priebeh ochorenia a nevyskytujú sa u nich komplikácie. A na rozdiel od neočkovaných ľudí neumierajú.

Majú zaočkovaní naďalej nosiť rúško?

Je to absolútne oprávnená požiadavka. Ak ste sa napríklad bozkávali s osobou infikovanou koronavírusom, potom istú dobu budete okolo seba šíriť nákazu, hoci vy sami s najväčšou pravdepodobnosťou neochoriete.

Líši sa imunita získaná prekonaním choroby od imunity získanej očkovaním?

Imunita, ktorá sa vytvorí po prekonaní choroby, bohužiaľ nie je lepšia ako imunita získaná očkovaním. Vírus sa mení, každý počul o mutáciách. Každá má trochu inú štruktúru. Vakcína je však navrhnutá tak, aby naučila imunitný systém chrániť miesta, ktoré sú spoločné pre všetky vírusy. Teda vakcína vytvorí imunitu, ktorá je z hľadiska ochrany účinnejšia.

Na internete koluje množstvo odstrašujúcich informácií a časť ľudí im verí.

Vakcína CoviVac obsahuje celý vírus, ktorý je však usmrtený. Takýmito vakcínami sme sa naučili zabíjať oveľa nebezpečnejší vírus, než SARS-CoV-2. Sputnik-V je založený na genetickom konštrukte, ktorý neobsahuje nosič genetickej inštrukcie (mRNA). Ale ani Sputnik, ani vakcíny založené na RNA nie sú schopné nijakým spôsobom zmeniť ľudský genetický kód.

Vakcíny boli vyvinuté veľmi rýchlo, čo ak nie sú bezpečné?

Ruské vakcíny prešli celým cyklom predklinických a klinických skúšok. Nebola vytvorená úplne nová vakcína, iba sme modifikovali technologické platformy, na ktorých sme u nás a predtým v Sovietskom zväze pracovali po celé desaťročia. Ruské vakcíny by nemali vzbudzovať obavy, nie je na to žiadny dôvod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.