Read Time:2 Minute, 42 Second

Priama účastníčka SNP Anna Bergerová vyjadruje svoje rozhorčenie nad delimitáciou Múzea SNP.

Braňo Ondruš

Keď v roku 1980 zriadili archív Múzea SNP, zdôraznili, že ide o „inštitúciu osobitného významu“. Stará sa o 223-tisíc zbierkových a múzejných predmetov a expozície v Nemeckej, Kališti a Auschwitz-Birkenau, ktoré nie sú vojenskými objektmi a nemajú charakter vojenských pamiatok. „V ČR nie je žiadne civilné múzeum podriadene VHÚ, hoci existujú múzea venované obdobiu 2. sv. vojny a odboju,“ pripomína český historik Eduard Stehlík z Múzea Lidice.

V Bratislave zorganizovala iniciatíva Zachráňme kultúru podujatie, na ktorom odborníci vysvetľovali, prečo je presun Múzea SNP pod rezort obrany nezmysel. Doc. Jan Měmeček z Historického ústavu ČSAV upozornil, že veľké múzejné kolosy vo svete nenájdete. Má to svoje racionálne a odborníkom známe dôvody. A je isté, že náš minister obrany nebude priekopníkom nových trendov v múzejníctve.

Žiadny plán neexistuje

Generálna riaditeľka Slovenského technického múzea Zuzana Šulová zdôraznila, že ani Vojenský historický ústav (VHÚ), ani ministerstvo obrany nezverejnilo, ako chce odstrániť nedostatky, ktoré Múzeu SNP vyčíta Jaroslav Naď. Neexistenciu plánov na riešenie problémov potvrdzuje aj list predsedníctva Zväzu múzeí na Slovensku ministerke kultúry. Doterajšie skúsenosti podľa neho dokazujú, že takéto zmeny nikdy situáciu múzea nezlepšili.

Dlhoročný šéf Slovenskej národnej knižnice (SNK) a univerzitný učiteľ prof. Dušan Katuščák varuje, že zámer je do konca roka nerealizovateľný: „SNK sme z Matice Slovenskej delimitovali 10 rokov a predtým sme proces 5 rokov pripravovali.“

Odborníci nesúhlasia

Minister Naď síce hovorí o zanedbaných pamiatkach v správe Múzea SNP, ale nepovedal, koľko bude daňových poplatníkov jeho delimitácia stáť. Ani on, ani ministerka Milanová neprezradili, ako presne sa zlepší finančná a materiálna situácia múzea.

                                 

Pritom príprava nového štátneho rozpočtu je v plnom prúde, nie je možné, aby ešte nevedeli, koľko chcú do zlúčenej inštitúcie investovať. Inak naozaj ide o nepripravený megalomanský nápad.

Bojovník sa téme venuje systematicky od samého začiatku. Sledujeme všetko, čo sa o nej povie a napíše, pátrame po tom, o čom sa mlčí. Okrem šéfa VHÚ, ktorý je vojenským podriadeným ministra obrany, neexistuje na Slovensku odborník na múzeá a galérie, ktorý by s nápadom Naďa a Milanovej súhlasil.

Vyjadrenie hodnoty Povstania

Ako upozorňuje ÚR SZPB, dôležitá jej aj spoločenská stránka veci. Múzeum SNP je „celoslovenskou ústrednou inštitúciou.“ To nie je náhoda. Priama účastníčka SNP a oslobodzovacích bojov Anka Bergerová vyhlásila, že „ministri, ktorí toto vymysleli a toto organizujú, nie sú vlastenci.“ Výsadné a výlučné postavenie Múzea SNP vyjadruje výlučnosť a mimoriadnu spoločenskú hodnotu Povstania pre náš národ a našu vlasť. Iba dokumentácii a udržiavaniu tradícií výnimočných udalostí venujeme osobitné inštitúcie s celoštátnou pôsobnosťou. Aby každý pochopil, aké je pre nás že SNP významné.

ÚR SZPB, historici a široká antifašistická verejnosť vníma poníženie Múzea SNP ako cestu k zníženiu významu Povstania. Dlhoročný veľvyslanec SR a špičkový politik Peter Weiss upozorňuje, že ide o sústredený útok na nosnú ideovú a hodnotovú štátoprávnu tradíciu Slovenskej republiky: „Zredukovať tradíciu SNP je kultúrne, historické a občianske barbarstvo. Tak, ako sa vo Vianočnej dohode stretli sily, ktoré si ešte krátko predtým nevedeli prísť na meno, teraz opäť treba spojiť sily.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.