Read Time:53 Second

Braňo Ondruš

Foto – zdf.de

Výročie útoku nacistického Nemecka na ZSSR si pripomenul aj nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. „Každá vojna prináša skazu, smrť a utrpenie. Ale táto vojna bola iná. Bolo to nemecké barbarstvo,“ vyhlásil v Nemecko-ruskom múzeu v Berlíne – Karlshorste.

Zdôraznil, že nikto neutrpel za druhej svetovej vojny toľko obetí, ako národy vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Státisíce sovietskych vojakov Nemci zabili, vyhladovali, alebo zastrelili už počas prvých mesiacov útoku. Pripomenul tiež popravné čaty, ktoré zabíjali židovské ženy, mužov a deti, ako aj ďalšie zločiny proti civilnému obyvateľstvu.

Tieňom podujatia bol jeho bojkot zo strany ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Andrija Melnyka. Dôvodom bolo miesto konania. V liste riaditeľovi múzea Jörgovi Morrému napísal, že to bola „z pohľadu Ukrajincov urážka, veľmi poľutovaniahodná a zároveň odcudzujúca.“ Spomienková akcia so zástupcom Ruska je preňho neakceptovateľná kvôli konfliktu na Ukrajine.

Ako informovalo múzeum, účasť na podujatí odmietlo ďalších 6 z 15 veľvyslancov nástupníckych štátov ZSSR, vrátane pobaltských krajín. Úrad spolkového prezidenta nad tým vyjadril ľútosť, ale kritiku výberu miesta konania podujatia odmietol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.