Read Time:1 Minute, 11 Second

Polomka, pietny akt pri pomníku popraveným príslušníkom britskej a americkej vojenskej misie počas SNP.

Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP

Foto – Múzeum SNP

Koncom júna sa v horehronskej obci Polomka tak ako každý rok aj za prítomnosti pracovníkov Múzea SNP konalo spomienkové stretnutie na príslušníkov anglickej a americkej vojenskej misie, ktorej väčšinu členov popravili nacistami v koncentračnom tábore.

Pokladáme si za česť uctiť si pamiatku všetkých hrdinov, ktorí riskovali a, žiaľ, často položili aj život za našu slobodu. Býva zvykom, že predvečer kladenia vencov a spomienkového stretnutia sa zástupcovia veľvyslanectiev Veľkej Británie a Spojených štátov prezrú expozícií Múzea SNP. Aj tohto roku sa tak stalo. Britániu reprezentoval veľvyslanec na Slovensku Nigel Marcus Baker a USA nový vojenský pridelenec pplk. Casey D. Shuff. Na kladení vencov sa na druhý deň zúčastnila aj Charge d´Affaires veľvyslanectva USA Natascha Franceschiová.

Prijatie veľvyslanca Veľkej Británie Nigela Bakera a vojenského pridelenca USA pplk. Caseya Shuffa (v pozadí) na pôde Múzea SNP.

Príslušníci oboch misií prišli pred 77 rokmi na Slovensko, aby koordinovali materiálnu pomoc pre Povstanie a zachránili pilotov zo svojich krajín, ktorých zostrelili Nemci. Po strate letiska Tri Duby a bombardovaní Banskej Bystrice sa rozdelili do troch skupín, z ktorých sa jedna uchýlila v chatke nad Polomkou. Na Vianoce ich prepadlo nacistické komando s domácimi kolaborantmi. Celý tím zajali a poslali do Mauthausenu v Hornom Rakúsku, kde ich mučili a v roku 1945 zastrelili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.