Read Time:1 Minute, 4 Second

Poslanci NR SR Richard Raši (druhý sprava) a Róbert Puci (druhý zľava) a predstavitelia SZPB v Trebišove pri pamätnej tabuli. foto archív autora

Milan Urban, predseda OblO SZPB Trebišov

Pamätnú tabuľu padlým hrdinom odhalili 25. júna v Trebišove. Spolu s freskou Mikuláša Klimčáka dominuje na západnej stene budovy obnoveného Kultúrneho a spoločenského strediska. Renováciu mesto zrealizovalo vďaka dotácii, ktorú vo výške 200-tisíc € schválila vláda v roku 2019.

Na tabuli sú uvedené mená trebišovských občanov – hrdinov, ktorí sa priamo zúčastnili bojov za oslobodenie vlasti v rokoch 1944-45. Des. Ján Širochman a vojak Jaroslav Janík položili svoje životy pri oslobodzovaní Liptova a sú pochovaní na Vojenskom cintoríne v Liptovskom Mikuláši – Haj Nicovô. Janíkova dodnes žijúca 87-ročná dcéra Božena Kušniríková bola dlhoročnou funkcionárkou ZO SZPB Trebišov.

Z priamych účastníkov bojov žijú v Trebišove ešte 96-ročný Ján Čintala a v Sečovciach 95-ročná partizánka Anna Petrovská.

Po slávnostnom príhovore primátora mesta Mareka Čižmára a prestrihnutí pásky pred vynovenou budovou ozdobili pamätnú tabuľu slávnostné vence. Medzi účastníkmi nechýbali ani poslanci NR SR Richard Raši a Róbert Puci (Hlas – SD), viceprimátor Peter Duč, poslanci mestského zastupiteľstva, realizátor stavby Jozef Iľko, predsedovia ZO SZPB v Trebišove Ladislav Lippai a Vojtech Zachara, predseda KMP SZPB pri OblO SZPB Tomáš Gergeľ i autor článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *