Read Time:2 Minute, 32 Second

Braňo Ondruš

Foto – Georgi Licovski, Pixabay

V júni sa na očkovanie proti COVID-19 takmer nečakalo. Moje deti a moji známi dostali termín do dvoch dní od registrácie. Predtým som bol v zahraničí, tak som nechcel druhým zaberať miesto v čakárni. Prihlásil som sa v polovici mesiaca a vybral som si Sputnik V. Ani po dvoch týždňoch som termín napriek urgenciám nedostal a očkovanie prvou dávkou ruskej vakcíny štát ukončil.

Ešte 28. júna som sa osobne pýtal v jednom z očkovacích centier v Bratislave. Informovali ma, že očkujú Sputnikom V a vakcínou Comirnaty. A súhlasili, aby som prišiel o dva dni. Vedel som, že druhú dávku Sputnika V dávajú po 21 až 28 dňoch, tak som bol spokojný, lebo podľa správ médií 200-tisíc dovezených dávok bolo použiteľných do konca júla. Takže stihnem úplné očkovanie ruskou vakcínou.

Jeden deň áno, na druhý nie

Nestihol som. Keď som v stredu 30. júna prišiel na miesto, slečna pri registrácii mi už na výber nedala. „Pondelok bol posledný deň, keď sme podávali Sputnik. Potom nám ho stiahli,“ vysvetlila mi. Ale prečo, zaujímal som sa, veď minimálne do konca júna ešte prvú dávku podávať mohli. „To netuším,“ odvetila. V Bratislave už vraj taká možnosť bola iba pre tých, ktorí čakali na druhú dávku. A mimo hlavného mesta? Nemal som čas, v ten deň zasadala Ústredná rada SZPB.

Tak mi pichli „Pfizer“. Chcel som byť očkovaný. Už dávno. Čo najskôr. „Za socializmu“ bolo očkovanie plošné. A povinné. A práve vďaka tomu komunisti úplne vykynožili niektoré choroby, deti prestali zomierať. Mimochodom, ZSSR bol prvým štátom na svete, ktorý zaviedol plošné očkovanie krátko po svojom vzniku.

Bál sa zodpovednosti

Po niekoľkých dňoch bývalý premiér, minister financií a šéf najsilnejšej vládnej strany verejne ohlásil, že sa ešte stihol zaregistrovať na očkovanie Sputnikom V. Pôvodne na košickom letisku s ministrom zdravotníctva oznámil, že ruskou vakcínou sa začne očkovať do dvoch týždňoch. Vtedy som naivne zrušil už skôr dohodnutý termín v Belehrade, kde bol Sputnik V bežne dostupný.

Lenže potom sa premiér Matovič a minister Krajči zľakli kritiky a báli prebrať zodpovednosť. Podľa našich zákonov pritom stačilo rozhodnutie ministra: jeden jeho podpis a mohlo sa očkovať. Matovič radšej nechal vakcínu testovať v Maďarsku, kde vláda nič netestovala a Sputnik V pustil „do obehu“ tamojší minister presne tak, ako to náš zbabelo neurobil.

Matovič po mne a vraj stihol

Šéf OĽaNO sa 2. marca vyhrážal, že „osobne nedovolí, aby boli naši ľudia akokoľvek v EÚ diskriminovaní,“ ak sa nechajú zaočkovať Sputnikom V. Potom 28. mája oznámil, že „sa bude musieť dať zaočkovať inou vakcínou, keďže ruskú neuznávajú všetky krajiny, čo mu ako ministrovi sťažuje cestovanie.“ A napokon sa vraj predsa zaregistroval na Sputnik V vo chvíli, keď ho mne odmietli podať, hoci som bol registrovaný už takmer 2 týždne.

Tak som zvedavý, ako skončí Matovič, keď mňa o Sputnik V okradli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.