Read Time:2 Minute, 6 Second

Boris Macko

Foto – autor

Múzeum letectva, ktoré je súčasťou Slovenského technického múzea v Košiciach, opätovne otvorilo svoje brány 4. mája. Najmä priaznivci leteckej techniky, ale nielen oni, si tak môžu prezrieť vystavené exponáty.

V múzeum majú čo ponúknuť, návštevník sa v jednotlivých expozíciách dozvie o počiatkoch letectva do roku 1945, potom od roku 1945 po súčasnosť, prístrojovú techniku, letecké technológie a nechýba ani expozícia cestnej dopravy.

Stíhačka s vlastným príbehom

Medzi najväčšie unikáty patrí legendárna nemecká stíhačka Messerschmitt. Ide o verziu Me – 109 G – 14 A/S. Navyše vystavený stroj má svoj príbeh, napriek vojnovým udalostiam a desaťročiam, ktoré odvtedy uplynuli, sa vie o ňom viac.

Pilotoval ho Herbert Maxis, ktorého zostrelili 1. januára 1945 v blízkosti obce Felsberg/Saar, keď útočil na kolónu amerických vojenských vozidiel. Zasiahla ho strela z protilietadlového kanóna. Po núdzovom pristátí pilota za nejasných okolností Američania zastrelili. Vrak až v roku 1988 objavil nadšenec histórie letectva Raymond Wagner.

V roku 2004 získala lietadlo nadácia Messerschmitt Stiftung, ktorá v Európe prevádzkuje tri jediné Me – 109, ktoré dokážu ešte lietať. Na vraku urobila prvé úpravy. O štyri roky neskôr získal od nadácie lietadlo bez motora Jurgen Dilger, ktorý ho chcel zrekonštruovať. Nakoniec od toho upustil a v roku 2012 sa stíhačka dostala do zbierok Slovenského technického múzea v Košiciach.

O dva roky prebehlo reštaurovanie jej vonkajších súčastí vrátane krídel, v roku 2015 prišli na rad vnútorné časti lietadla a jeho systémy, o rok neskôr sa dotiahli posledné detaily priestoru kabíny, motora rádiostanice či kamufláže.

Zostrelený Messerschmitt

Galéria prezidentských lietadiel

Medzi ďalšie pozoruhodnosti patrí galéria prezidentských lietadiel, o ktorú sa zaslúžil najmä bývalý prezident Rudolf Schuster. Tvoria ju stroje, ktoré venovali hlavy viacerých štátov Európy aj sveta. K jedinečným exponátom patrí čínsky stíhací bombardér Nanchang Q-5 v kóde NATO „Fantan“, ktorý je jediným v Európe. Ide o dar čínskej vlády.

Sú tu aj ďalšie unikátne stroje, napríklad stíhačka Mirage IIIE, ktorú darovali francúzske vzdušné sily na podnet vtedajšieho prezidenta Jacquesa Chiraca, či lietadlo firmy Lockheed F-104 Starfighter. Ide zase o dar talianskeho prezidenta Azeglia Ciampiho. Do Košíc ho priviezol obrovský dopravný C-130 Hercules zo základne na Rimini. Talianski vojenskí špecialisti „hviezdneho bojovníka“ poskladali 8. augusta 2003 za neuveriteľných 20 hodín.

Nechýba však ani letecká technika bývalého Československa, či už známe cvičné lietadlo L – 29 Delfín alebo povestný „Čmeliak“, ktorý sa využíval v poľnohospodárstve.

Múzeum je otvorené denne okrem pondelka. Vstupné pre dospelých predstavuje 5 eur, zľavnené 2 eurá. Deti do 5 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov majú vstup zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.