Read Time:55 Second

Libuša Klučková, predsedníčka ZO SZPB v Dunajskej Strede

Foto – autorka

V koncentračných táboroch padlo okolo šesť miliónov ľudí, najviac z Poľska, Sovietskeho zväzu, Maďarska, Rumunska a Nemecka. Presný počet sa nikdy nepodarilo zistiť. Aby sa podobná tragédia v budúcnosti neopakovala, je nevyhnutné, aby bolo informovanie o zverstvách nacistov súčasťou vzdelávania mládeže.

ZO SZPB v Dunajskej Strede pripravila prednášku pre študentov Gymnázia L. Dúbravu v spolupráci so Židovským múzeom v Bratislave. Študenti svojou prednáškou sprístupnila základné poznatky o holokauste odborná lektorka múzea Viera Kamenická.

Venovala sa postupnému skĺznutiu Nemecka k nacizmu – od vzniku národnosocialistickej diktatúry, cez zrušenie základných práv a podkopanie právneho štátu, až po začiatok holokaustu. Okrem toho vysvetlila aj to, prečo sa nacisti špecificky zameriavali na práva a majetok Židov v predvojnovom období, či ako na nástup nacizmu reagovala nemecká spoločnosť a svet.

Lektorka pripomenula aj slová výkonnej tajomníčky Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu Kathrin Meyerovej: „Stalo sa to raz. Nemalo sa to stať, ale stalo sa to. Nesmie sa to stať znovu, ale mohlo by sa. Preto má vzdelávanie o holokauste zásadný význam.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.