Read Time:53 Second

Belgická armáda hliadkuje v uliciach mesta. Ilustračný obrázok

Braňo Ondruš

Foto – flickr

Internetové vydanie novín The Brussels Times upozornilo, že belgická vojenská tajná služba (SGRS) sleduje „asi 30 slúžiacich vojakov na základe podozrenia, že majú extrémne pravicové alebo neonacistické sympatie“. Minister obrany Ludivine Dedonder k tomu dodáva, že  SGRS „si je vedomá nárastu pravicového extrémizmu.

Tony Bargibant zo združenia profesionálnych vojakov odmieta, že by výskyt neonacistov a pravicových extrémistov v belgickej armáde dosahoval rozmery, ktoré pred časom odhalili vo Francúzsku. Na druhej strane sa ukazuje, že v ozbrojených silách štátov západnej Európy rastie počet vojakov, ktorí prejavujú sympatie k pravicovým extrémistom.

The Brussels Times však konštatujú, že problém nie je nový, iba sa ním spravodajské služby začali zaoberať v poslednom období intenzívnejšie, keďže hrozba islamských radikálov sa znížila. SGRS neonacistov detailne sleduje a keď získa dôkazy, úrady vedú aj formálne vyšetrovanie. Belgicko nechce pripustiť opakovanie toho, čo sa stalo vo Francúzsku, kde zistili veľké množstvo pravicových extrémistov, „ktorí svoju príslušnosť prejavujú otvorene a zjavne bez akýchkoľvek sankcií.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *