Read Time:1 Minute, 5 Second

Braňo Ondruš

Foto – -Luis Guille Martinez

V čase, keď celé Nemecko bojovalo s druhou vlnou pandémie COVID-19 sa v Mníchove konala aukcia rukopisných poznámok Adolfa Hitlera. Predbehnúc očakávania vyniesla desaťtisíce eur zisku. Predstavitelia židovských organizácii ostro protestovali proti zarábaniu na „táraninách najväčšieho zabijaka Židov“.

Hoci antifašistické, antinacistické a židovské organizácie protestovali, súkromný aukčný dom Hermann Historica si z toho ťažkú hlavu nerobil. Vyhlásil, že poznámky majú historický význam a mali by byť uložené v múzeu alebo poskytnuté výskumníkom. Je to prejav hrubého cynizmu, pretože všetky dokumenty kúpili anonymní zberatelia. Možno teda vážne pochybovať, že sa dostanú do múzeí a verejných archívov. Oveľa pravdepodobnejšie je, že budú slúžiť ako povzbudenie pre neonacistov.

Ešte pikantnejšie je miesto konania aukcie, keďže Mníchov bol od vzniku NSDAP metropolou nemeckého nacizmu. Organizovať predaj Hitlerových osobných vecí v tomto meste je vrcholom neúcty ku všetkým, ktorí zahynuli v boji proti Hitlerovým svetovládnym plánom. Najvyššiu cenu 34 000 € dosiahol deväťstranový dokument s poznámkami k prejavu k novým vojenským dôstojníkom v Berlíne v roku 1939, iba osem mesiacov pred začiatkom druhej svetovej vojny.

Predstavitelia židovských organizácií pripomenuli, že tento hanebný kšeft sa deje v čase rastúceho antisemitizmu v Nemecku a v Európe. Podľa rabína Menachema Margolina „takéto aukcie pomáhajú legitimizovať hitlerovských nadšencov.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.