Read Time:2 Minute, 48 Second

Braňo Ondruš

S Múzeom SNP chce ministerstvo obrany získať miliónovú korisť. Ročný rozpočet Vojenského historického ústavu by sa takto bez námahy takmer zdvojnásobil. Zverejnené informácie pritom dokazujú, že o dôležitých aspektoch budúcnosti múzea nemá ministerstvo žiadnu predstavu.

Po vyše mesiaci a opakovanej žiadosti konečne rezort obrany odpovedal na naše otázky. Hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková potvrdila, že prioritou je „najmä rovnaký a ešte kvalitnejší výskum v oblasti vojenskej histórie, vojenského múzejníctva a archívnictva,“ ako aj „výskum slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 – 1945, obdobia SNP a tiež o dokumentáciu povojnových súdnych procesov, rehabilitácie povstalcov a súčasných prejavov neofašizmu, rasovej neznášanlivosti a intolerancie.“

Zmena, ktorá nič nemení

Stále teda zostáva nejasné, načo je potrebný presun Múzea SNP pod armádne velenie, ak „nepríde k utlmeniu, či pozastaveniu“ v súčasnosti realizovaných „vedeckých projektov a úloh vedeckých a výskumných pracovníkov Múzea SNP implementovaných do krátkodobých a dlhodobých plánov vedeckej a výskumnej činnosti.“ Ak sa vo fungovaní múzea nemá nič zmeniť, minister Naď stále dôveryhodne nevysvetlil, prečo dostal chuť na túto národnú inštitúciu.

Neustále opakuje, že chce do starostlivosti o pamiatky investovať viac, ale na to stačí podporiť stranícku kolegyňu vo vláde pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. A ak ju považuje za neschopnú, mal by sa zasadiť o jej odchod z čela ministerstva kultúra.

Ide o veľké peniaze

Jaroslav Naď pre tento rok zvýšil rozpočet VHÚ o vyše 25% oproti vlaňajšku (vyše 700-tisíc eur), oproti roku 2019 ide o tretinové zvýšenie určené na „rôzne rekonštrukčné a modernizačné práce“. Podobný medziročný nárast rozpočet VHÚ zaznamenal napr. v roku 2018 (o 20%), neskôr to bolo menej. Vlani dosiahol rozpočet ústavu 3 milióny.

Tak málo za posledných 5 rokov Múzeum SNP nikdy nemalo. Podľa výročných správ v roku 2017 predstavoval jeho rozpočet 3,4 mil. eur, o rok neskôr presiahol 3,5 mil. a v roku 2019 (kvôli oslavám SNP) dosiahol bezmála 6 mil. eur. Vlani to bolo takmer 4,2 mil. eur. Hoci časť činností múzea zostane rezortu kultúry, Naďova inštitúcia si len presunom týchto peňazí výrazne polepší. Ak sa má situácia chátrajúcich pamiatok v správe VHÚ a niektorých v správe Múzea SNP výrazne zlepšiť, výdavky novej organizácie musia presiahnuť prinajmenšom 8 mil. eur. 

Bez prípravy, bez predstavy

Minister Naď pritom nemá žiadnu predstavu o financovaní novej „zjednotenej“ inštitúcie. Jeho hovorkyňa potvrdila, že rezort obrany nevie, koľko peňazí na jej fungovaní bude treba, ani koľko ich chce naozaj vyčleniť. Nedozvedeli sme sa ani to, na aký účel majú byť využité, takže o premyslenom pláne nových investícií nemôže byť ani reči. Podľa Kovaľ Kakaščíkovej „zasadá komisia (so zastúpením odbornej verejnosti a tiež zástupcami oboch ministerstiev), ktorá bude analyzovať všetky súvisiace aspekty, aj finančné. Na základe toho následne prijmeme rozhodnutia.“

Jaroslav Naď teda opäť o svojich zámeroch s Múzeom SNP nehovorí pravdu. Sľubuje viac peňazí, viac investícií do starostlivosti o pamiatky, ale až teraz sa začali „analyzovať všetky aspekty“. O presune a o presune múzea teda rozhodol bez akýchkoľvek analýz a keďže ide o vojenský rezort, ministrovo rozhodnutie je rozkazom. Ministerstvo priznáva, že rozhodnutia prijme až „následne“, ale žiadna z „analýz“ nesmie spochybniť to hlavné, o čom už minister direktívne rozhodol. Takže žiadne odborné stanoviská, „analýzy“ jednoducho musia potvrdiť, že minister aj bez nich rozhodol správne. A basta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *